Sabtu, Mei 05, 2012

HOKI - Kelayakan Olimpik (Olympic Qualification)

Kelayakan Sukan Olimpik - Wanita
Venue: Kakamigahara, Japan (Apr 25-Mei 5, 2012)
Pasukan:-
Japan (tangga 9 dunia), Azerbaijan (15), Chile (17), Belarus (22),Malaysia (23) dan Austria (29)
Kedudukan
RKPasukanPMS KJBPGMT
1Japan54102312213
2Azerbaijan5311156910
3Chile52218628
4Belarus5212101007
5Austria5104322-193
6Malaysia5014519-141
SCHEDULE (JADUAL)
April 25 2012 (Rabu)
Chile1-3Belarus
Japan7-0Austria
Azerbaijan4-0Malaysia
April 26 2012 (Khamis)
Rest Day/Rehat
April 27 2012 (Jumaat)
Azerbaijan3-0Belarus
Japan8-0Malaysia
Austria0-3Chile
April 28 2012 (Sabtu)
Rest Day/Rehat
April 29 2012 (Ahad)
Austria0-5Azerbaijan
Chile0-0Japan
Belarus2-2Malaysia
April 30 2012 (Isnin)
Rest Day/Rehat
Mei 1 2012 (Selasa)
Malaysia1-1Chile
Azerbaijan1-4Japan
Belarus5-0Austria
Mei 2 2012 (Rabu)
Rest Day/Rehat
Mei 3 2012 (Khamis)
Austria3-2Malaysia
Japan4-0Belarus
Chile2-2Azerbaijan
Mei 5 2012 (Sabtu - Final/Akhir)
5th: Austria0-56th: Malaysia
3rd: Chile2-14th: Belarus
1st: Japan5-12nd: Azerbaijan

Kelayakan Sukan Olimpik 2012 - Lelaki
November 12, 2011 - Persekutuan Hoki Antarabangsa (FIH) mengumumkan Kejohanan Kelayakan Olimpik.

Lapan Belas pasukan (18) lelaki dan 18 pasukan wanita dijemput untuk menyertai Kejohanan Kelayakan Olimpik. Kesemuanya terdapat tiga kejohanan kelayakan lelaki dan tiga kejohanan kelayakan wanita diantara Februari dan Mei 2012 untuk menentukan pasukan yang layak beraksi di 2012 Olimpik London.

Enam (6) pemenang Kejohanan Kelayakan Olimpik akan menyertai sembilan (9) pasukan lelaki dan sembilan (9) pasukan wanita yang telah dijemput ke London.

Bagi pasukan lelaki, pasukan yang dijemput menyertai Sukan 2012 adalah: Argentina, Australia, Belgium, Germany, Great Britain, Netherlands, New Zealand, Pakistan dan South Africa.

Pasukan wanita yang telah layak ke London adalah: Argentina, Australia, China, Germany, Great Britain, Korea, Netherlands, New Zealand dan United States.

Lelaki:
1. New Delhi, India
Februari 15-26, 2012
(rk.) (10)India, (11)Canada, (18)France, (19)Poland, (25)Egypt, (26)USA

2. UCD Stadium, Dublin, Ireland
Mac 10-18, 2012
(rk.) (6)Korea, (14)Malaysia, (17)Ireland, (20)Russia, (24)Chile, (31)Ukraine

3. Kakamigahara, Japan
April 25-Mei 6, 2012
(rk.) (4)Spain, (15)Japan, (16)China, (21)Austria, (23)Czech Republic, (39)Cuba

Wanita:
1.New Delhi, India
Februari 15-26, 2012
(rk.) (12)South Africa, (13)India, (19)Italy, (20)Canada, (26)Ukraine, (28)Poland

2. Beerschot, Belgium
Mac 17-25, 2012
(rk.) (11)Spain, (14)Ireland, (16)Belgium, (21)Russia, (25)France, (30)Mexico

3. Kakamigahara, Japan
April 25-Mei 6, 2012
(rk.) (9)Japan, (15)Azerbaijan, (17)Chile, (22)Belarus, (23)Malaysia, (35)Trinidad and Tobago
Kedudukan
RkPasukanPMS KJBPGMT
1Korea54102371613
2Ireland53202332011
3Malaysia53111981110
4Russia52031020-106
5Chile5104920-113
6Ukraine5005531-260

SCHEDULE (JADUAL)
Mac 10, 2012 (Sabtu)
Malaysia
Muhammad Raziq Abd Rahim (16', 51'), Faizal Saari (37'), Hafifihafiz Hanafi (49'), Muhamad Amin Rahim (61')
5-1Chile
Jan Richter (21')
Ireland6-1Russia
Korea8-2Ukraine
Mac 11, 2012 (Ahad)
Malaysia
Muhammad Amin Rahim (27', 37', 54'), Faizal Saari (45'), Muhammad Razie Abd Rahim (52'), Hafifihafiz Hanafi (65')
6-2Russia
Pavel Golubev (16', 17')
Ukraine0-12Ireland
Korea6-1Chile
Mac 12, 2012 (Isnin)
Rest Day/Rehat
Mac 13, 2012 (Selasa)
Ukraine
Viacheslav Paziuk (57')
1-5Malaysia
Tengku Ahmad Tajuddin Tengku Abdul Jalil (26'), Hafifihafiz Hanafi (32'), Muhammad Razie Abdul Rahim (48'), Muhammad Amin Rahim (60'), Mohamad Sukri Abdul Mutalib (69')
Russia4-3Chile
Ireland1-1Korea
Mac 14, 2012 (Rabu)
Rest Day/Rehat
Mac 15, 2012 (Khamis)
Russia2-0Ukraine
Malaysia
Hafifihafiz Hanafi (55'), Tengku Ahmad Tajuddin Tengku Abdul Jalil (59')
2-3Korea
You Hyo Sik (5', 43'), Jang Jong Hyun (67')
Chile0-3Ireland
Mac 16, 2012 (Jumaat)
Rest Day/Rehat
Mac 17, 2012 (Sabtu)
Korea5-1Russia
Chile4-2Ukraine
Ireland
John Jerymn (60')
1-1Malaysia
Nabil Fiqri (40')
Mac 18, 2012 (Ahad - Final/Akhir)
(5th)Chile1-2(6th) Ukraine
(3rd)Malaysia6-1(4th)Russia
(1st)Korea3-2(2nd)Ireland

Kelayakan Sukan Olimpik 2008 - Lelaki
Venue: Kakamigahara, Gifu, Japan (April 5-13, 2008)

Hoki Lelaki Sukan Olimpik 2008 - 12 Pasukan yang layak:

  • China (Tuan rumah)
  • Korea (Juara Sukan Asia)
  • Pakistan (Pemenang pingat gangsa Sukan Asia, kuota tambahan berdasarkan ranking Hoki Dunia selepas Piala Dunia 2006)
  • South Africa (Juara Kejohanan Kelayakan Olimpik Afrika)
  • Canada (Juara Sukan Pan American Ke-15)
  • Netherlands (Juara Kejohanan Negara Hoki Eropah Lelaki Ke-11)
  • Spain (Pemenang pingat Perak Kejohanan Negara Hoki Eropah Lelaki Ke-11)
  • Belgium (Pemenang pingat Gangsa Kejohanan Negara Hoki Eropah Lelaki Ke-11)
  • Australia (Juara Piala Oceania Ke-5)
  • New Zealand (Pemenang Kejohanan Kelayakan Lelaki untuk Sukan Olimpik XXIX – No. 1)
  • Great Britain (Pemenang Kejohanan Kelayakan Lelaki untuk Sukan Olimpik XXIX – No. 2)
  • Germany (Pemenang Kejohanan Kelayakan Lelaki untuk Sukan Olimpik XXIX – No. 3)

Kedudukan
RKPasukanPMS KJBMT
1Germany550030015
2Japan5311161010
3Malaysia522113148
4Poland520311156
5Switzerland510410193
6Italy5014527 1

SCHEDULE (JADUAL)
April 5 2008 (Sabtu)
Germany8-0Italy
Malaysia2-1Poland
Switzerland1-2Japan
April 6 2008 (Ahad)
Switzerland0-10Germany
Japan6-1Poland
Italy4-4Malaysia
April 7 2008 (Isnin)
Rest Day/Rehat
April 8 2008 (Selasa)
Poland3-2Switzerland
Japan5-1Italy
Germany3-0Malaysia
April 9 2008 (Rabu)
Rest Day/Rehat
April 10 2008 (Khamis)
Malaysia4-3Switzerland
Italy0-6Poland
Germany4-0Japan
April 11 2008 (Jumaat)
Rest Day/Rehat
April 12 2008 (Sabtu)
Poland0-5Germany
Japan3-3Malaysia
Switzerland4-0Italy
April 13 2008 (Ahad-Final/Akhir)
Switzerland2-3Italy
Malaysia3-0Poland
Germany4-0Japan

Kelayakan Sukan Olimpik - Wanita
Venue: University of Victoria, Victoria, Canada (Apr 26-Mei 4, 2008)
Pasukan:-
Korea (tangga 9 dunia), Ireland (14), Italy (19), Canada (23),Malaysia (25)dan Uruguay (27)
Kedudukan
RKPasukanPMS KJBMT
1Korea550029115
2Italy53118610
3Ireland5301779
4Canada5203786
5Malaysia5113394
6Uruguay5005023 0
SCHEDULE (JADUAL)
April 26 2008 (Sabtu)
Korea10-0Uruguay
Italy2-1Canada
Malaysia0-3Ireland
April 27 2008 (Ahad)
Uruguay0-4Italy
Ireland2-0Canada
Malaysia0-5Korea
April 28 2008 (Isnin)
Rest Day/Rehat
April 29 2008 (Selasa)
Ireland1-0Uruguay
Korea5-0Italy
Canada1-0Malaysia
April 30 2008 (Rabu)
Rest Day/Rehat
Mei 1 2008 (Khamis)
Korea5-1Ireland
Italy0-0Malaysia
Uruguay0-5Canada
Mei 2 2008 (Jumaat)
Rest Day/Rehat
Mei 3 2008 (Sabtu)
Malaysia3-0Uruguay
Canada0-4Korea
Ireland0-2Italy
Mei 4 2008 (Ahad - Final/Akhir)
Malaysia2-2
(PSO 3-2)
Uruguay
Ireland2-1Canada
Korea5-0Italy

Junior Men's Asia Cup (Under 21) 2008
Tarikh: Julai 11-18, 2008

Venue: Gachibowli Hockey Stadium, Hyderabad, India

Enam pasukan teratas layak ke Piala Dunia Remaja 2009 yang akan diadakan bersama diantara Malaysia dan Singapura.

Sejarah Kejohanan
EditionYearVenueFirstSecondThird
1st1988Karachi, PakistanPakistanKoreaIndia
2nd1992Kuala Lumpur, MalaysiaPakistanMalaysiaKorea
3rd1996SingaporePakistanIndiaJapan
4th2000Kuala Lumpur, MalaysiaKoreaIndiaMalaysia
5th2004Karachi, PakistanIndiaPakistanSouth Korea
6th2008HyderabadIndiaSouth KoreaPakistan

Kumpulan A
RKPasukanPMS KJBMT
1India33001119
2Japan32011246
3Malaysia3012481
4Singapore30123170
Kumpulan B
RKPasukanPMS KJBMT
1Korea32102237
2Pakistan32101667
3Bangladesh31029173
4Oman30032230
SCHEDULE (JADUAL)
Julai 11, 2008 (Jumaat)
ASingapore2-2Malaysia
AIndia2-0Japan
BBangladesh0-8Korea
BOman1-5Pakistan
Julai 12, 2008 (Sabtu)
ASingapore1-9Japan
AMalaysia1-3India
Julai 13, 2008 (Ahad)
BOman1-7Bangladesh
BPakistan3-3Korea
Julai 14, 2008 (Isnin)
AJapan3-1Malaysia
AIndia6-0Singapore
BPakistan8-2Bangladesh
BKorea11-0Oman
Julai 16, 2008 (Rabu)
5-8Malaysia5-1Oman
5-8Bangladesh3-1Singapore
SFIndia3-1Pakistan
SFKorea4-1Japan
Julai 17, 2008 (Khamis)
7-8Oman5-1Singapore
5-6Malaysia1-0Bangladesh
Julai 18, 2008 (Jumaat)
3-4Pakistan7-2Japan
FINALIndia3-2 (aet 2-2)Korea

KEJOHANAN JEMPUTAN REMAJA LAPAN NEGARA
(Men's Junior Eight-Nation Invational Tournament)
Venue : Stadium Hoki Nasional,Bukit Jalil,Kuala Lumpur

Date : Jan 17 -27 2008

Teams (8) :
Malaysia, Germany, Pakistan, Australia, India, Netherlands, South Korea, New Zealand

Kedudukan
RKPasukanPMS KJBMT
1India752027917
2Australia7502281715
3Netherlands743027915
4Germany7412241713
5Pakistan7322211611
6New Zealand72051139 6
7South Korea70161227 1
8Malaysia7016723 1
Jan 17 2008:
South Korea 1-6 India
New Zealand 1-9 Netherlands
Germany 5-1 Pakistan
Malaysia 2-5 Australia

Jan 18 2008:
India 6-1 New Zealand
Germany 1-1 Netherlands
South Korea 2-1 Australia
Pakistan 4-1 Malaysia

Jan 19 2008:
Rest Day/Rehat

Jan 20 2008:
Germany 4-3 South Korea
Malaysia 1-2 New Zealand
Netherlands 4-2 Australia
Pakistan 1-1 India

Jan 21 2008:
Germany 7-0 New Zealand
India 2-1 Australia
Malaysia 1-1 South Korea
Pakistan 1-1 Netherlands

Jan 22 2008:
Rest Day/Rehat

Jan 23 2008:
Australia 6-4 Pakistan
South Korea 4-5 New Zealand
Malaysia 0-4 Holland
India 5-1 Germany

Jan 24 2008:
New Zealand 1-6 Pakistan
Australia 6-3 Germany
Malaysia 1-4 India
South Korea 1-5 Netherlands

Jan 25 2008:
Rest Day/Rehat

Jan 26 2008:
Malaysia 1-3 Germany
Netherlands 3-3 India
Pakistan 4-1 Korea
Australia 6-1 New Zealand

Jan 27 2006:
Tempat ke 7 & 8:Malaysia 2-1(golden goals,full-times1-1) South Korea
Tempat ke 5 & 6:Pakistan 8-3 New Zealand
Tempat ke 3 & 4:Germany 3-1 Netherlands
Akhir:India 2-3 Australia

Roll of Honour:
  • Best player of tournament: Martin Haner (Germany)
  • Best goalkeeper: Laurens Goedegerbuure (Ned)
  • Top Scorer: Diwakar Ram (India, 12 goals)
  • Man-of-the-match: Aaron Kleinschmidt (Aus)
  • Fairplay trophy: Germany

KEJOHANAN HOKI KEBANGSAN BAWAH-21 2007
DIS 29 2007-JAN 5 2008, Stadium Hoki Nasional, Bukit Jalil, Kuala Lumpur.
Kumpulan A - Perak, Pahang, Negeri Sembilan, Pulau Pinang, Kelantan, Kedah
Kumpulan B - Melaka, Kuala Lumpur, Selangor, Johor, Perlis, Terengganu

Dis 29 2007
(A)Perak 1-1 Kedah, Pahang 1-4 Kelantan, Negeri Sembilan 3-5 Pulau Pinang
(B)Melaka 5-0 Terengganu, Kuala Lumpur 5-1 Perlis, Selangor 2-0 Johor

Dis 30 2007
(A)Pahang 0-3 Negeri Sembilan, Kedah 3-3 Pulau Pinang, Perak 2-2 Kelantan
(B)Kuala Lumpur 1-1 Selangor, Terengganu 3-0 Johor, Melaka 6-0 Perlis

Dis 31 2007
(A)Kelantan 1-3 Negeri Sembilan , Pulau Pinang 4-0 Perak, Kedah 3-0 Pahang
(B)Perlis 0-1 Selangor, Johor 1-4 Melaka, Terengganu 1-1 Kuala Lumpur

Jan 1 2008
(A)Pulau Pinang 6-0 Pahang, Negeri Sembilan 3-2 Perak, Kelantan 1-0 Kedah
(B)Johor 0-2 Kuala Lumpur, Melaka 5-0 Selangor, Perlis 1-2 Terengganu

Jan 2 2008
(A)Pulau Pinang 1-0 Kelantan, Perak 3-0 Pahang, Kedah 3-2 Negeri Sembian
(B)Perlis 1-2 Johor, Terengganu 3-2 Selangor, Kuala Lumpur 3-3 Melaka

Kumpulan A-----P---M---S---K---J---B---MT
Pulau Pinang-----5---4---1---0---19---6----13
Negeri Sembilan-5---3---0---2---14---11----9
Kedah-----------5---2---2---1---10----7----8
Kelantan---------5---2---1---2---8----7----7
Perak------------5---1---2---2---8---10----5
Pahang-----------5---0--0---5---1---19----0

Kumpulan B------P---M---S---K---J---B----MT
Melaka-----------5---4---1---0---23---4----13
Terengganu------5---3---1---1----9---9----10
Kuala Lumpur----5---2---3---0---12---6----9
Selangor----------5---2---1---2----6---9----7
Johor-------------5---1---0---4---3---12----3
Perlis-------------5---0---0---5---3---16----0

Jan 3 2008
Tempat ke 9-12: Johor 5-0 Pahang, Perak 8-0 Perlis
Tempat ke 5-8: Kuala Lumpur 4-0 Kelantan, Kedah 2-1 Selangor
Separuh Akhir: Pulau Pinang 1-0 Terengganu, Melaka 5-2 Negeri Sembilan

Jan 4 2008
Tempat 11/12 - Perlis 1-4 Pahang
Tempat 9/10 - Perak 2-0 Johor
Tempat 7/8 - Selangor 1-1(pen 5-4) Kelantan
Tempat 5/6 - Kedah 0-3 Kuala Lumpur

Jan 5 2008
Tempat 3/4 - Terengganu 3-2 Negeri Sembilan
Akhir - Pulau Pinang 8-0 Melaka

PEMAIN TERBAIK - Nazmi Kamaruddin (Melaka)
PEMAIN TERBAIK PERLAWANAN AKHIR - B.Namasivayam (Melaka)
PENJARING TERBANYAK - Nazmi Kamaruddin (Melaka-10 gol)
PENJAGA GOL TERBAIK - Mohd Nazrul Kamaruddin (NSembilan-berumur 15 tahun)
PERMAINAN BERSIH - PAHANG

TROFI JUARA-JUARA 2007 (29 NOV-9 DIS)
(CHAMPIONS TROPHY TOURNAMENT 2007)
Venue : Stadium Hoki Nasional Bukit Jalil, Kuala Lumpur

(Kedudukan Dunia) Pasukan :
1. Australia
2. Germay
3. Netherlands
4. Spain
5. South Korea
6. Pakistan
9. Great Britain
15. Malaysia

Kedudukan
RKPasukanPMS KJBMT
1Germany7510211416
2Australia741215813
3Netherlands7331221712
4Korea7331171312
5Spain7322211511
6Great Britain7214911 7
7Pakistan712412205
8Malaysia701612231

Nov 29 (Khamis) :
Great Britain 0-4 Netherlands, Germany 5-2 Pakistan, Korea 2-2 Spain,
Malaysia 0-2 Australia

Nov 30 (Jumaat) :
Pakistan 2-0 Spain,Netherlands 3-1 Malaysia,Great Britain 0-4 Germany
Australia 0-1 Korea

Dis 1 (Sabtu) :
REST DAY/REHAT

Dis 2 (Ahad) :
Spain 3-3 Netherlands, Malaysia 2-3 Great Britain, Germany 2-1 Korea, Pakistan 1-2 Australia

Dis 3(Isnin) :
Netherlands 2-6 Korea, Australia 1-0 Great Britain, Germany 4-1 Spain, Pakistan
2-2 Malaysia

Dis 4(Selasa) :
REST DAY/REHAT

Dis 5(Rabu) :
Great Britain 4-1 Pakistan, Netherlands 3-3 Germany, Australia 2-3 Spain,
Malaysia 2-3 Korea

Dis 6 (Khamis) :
Australia 3-3 Netherlands, Pakistan 3-3 Korea, Spain 5-0 Great Britain,
Germany 3-2 Malaysia

Dis 7 (Jumaat) :
REST DAY/REHAT

Dis 8 (Sabtu) :
Malaysia 2-7 Spain, Netherlands 4-1 Pakistan, Great Britain 2-2 Korea,
Australia 5-0 Germany

Dis 9 (Ahad) : FINAL/AKHIR
7/8:Pakistan 3-2 Malaysia
5/6:Spain 4-2 Great Britain
3/4:Netherlands 3-2 Korea
1/2:Germany 1-0 Australia

Tiada ulasan: