Jumaat, Mei 01, 2015

FAKTA MENARIK

FAKTA MENARIK
1. Senarai Bola Sepak Terkaya
2. Gaji Jurulatih Bolasepak Tertinggi
3. Kelab Bola Sepak Paling Bernilai
4. 50 Pemain Bergaji Paling Tinggi Dunia
5. Europass Gloria
6. Nike Total 90 Omni Ball

7 Mei 2015 - Forbes
The 10 most valuable football teams (in billions):
1. Real Madrid US$3.26
2. Barcelona US$3.16
3. Manchester United US$3.10
4. Bayern Munich US$2.35
5. Manchester City US$1.38
6. Chelsea US$1.37
7. Arsenal US$1.31
8. Liverpool US$982
9. Juventus US$837
10. AC Milan US$775

10 TERATAS PERPINDAHAN PALING MAHAL
1.£86jGareth Bale (Tottenham ke Real Madrid)
2.£80jCristiano Ronaldo (Manchester United ke Real Madrid)
3.£75jLuis Suarez (Liverpool ke Barcelona)
4.£63jJames Rodriguez (Monaco ke Real Madrid)
5.£59jZlatan Ibrahimovic (Inter Milan ke Barcelona)
6.£56jKaka (AC Milan ke Real Madrid)
7.£55jEdinson Cavani (Napoli ke Paris Saint-Germain)
8.£51jRadamel Falcao (Atletico Madrid ke Monaco)
9.£50jFernando Torres (Liverpool ke Chelsea)
9.£50jDavid Luiz (Chelsea ke Paris Saint-Germain)
10.£48.6jNeymar (Santos ke Barcelona)
11. Zinedine Zidane (£460j) Juventus ke Real Madrid ditolak keluar dari 10 teratas.

FORBES: PASUKAN SUKAN YANG PALING BERHARGA 2014
(WORLD'S MOST VALUABLE TEAM)

17 Julai 2014 - Majalah Forbes mendedahkan senarai 50 kelab sukan paling berharga di dunia berdasarkan kepada ekuiti, hutang dan persetujuan stadium semasa.

1, Real Madrid USD 3.44 billion
2. Barcelona USD 3.2 billion
3. Manchester United USD 2.81 billion
4. New York Yankees (MLB) USD 2.5 billion
5. Dallas Cowboys (NFL) USD 2.1 billion
6. Los Angeles Dodgers (MLB) USD 2 billioni
7. Bayern Munich USD 1.85 billion
8. New England Patriots (NFL) USD 1.8 billion
9. Washington Redskins (NFL) USD 1.7 billion
10. New York Giants (NFL) USD 1.55 billion
11. Boston Red Sox USD 1.5 billion
12. Houston Texans (NFL) USD 1.45 billion
13. New York Knicks (NBA) USD 1.4 billion
14. New York Jets USD 1.38 billion
15. Los Angeles Lakers (NBA) USD 1.35 billion
16. Arsenal USD 1.331 billion
17. Philadelphia Eagles USD 1.314 billion
18. Chicago Bears USD 1.252 billion
19. Baltimore Ravens USD 1.227 billion
20. San Francisco 49ers USD 1.224 billion
21. Ferrari (F1) USD 1.2 billion
48. Chelsea USD 867 juta
49. Manchester City USD 863 juta
50. AC Milan USD 856 juta

30 TERATAS PENGURUS YANG DIBAYAR TERTINGGI DIDUNIA
(Sumber Sporting Intelligence - 20 Disember 2013)
RkKelabKelabPendapatan 2013
(£)
1.Pep GuardiolaBayern Munich14.8juta
2.Jose MourinhoChelsea8.37juta
3.Marcelo LippiGuangzhou Evergrande8.34juta
4.Arsene WengerArsenal6.89juta
5.Fabio CapelloRussia6.51juta
6.Carlo AncelottiReal Madrid6.26juta
7.David MoyesManchester United4.92juta
8.Tata MartinoBarcelona4.5juta
9.Jurgen KoppBorussia Dortmund3.59juta
10.Manuel PellegriniManchester City3.47juta
11.Jorge JesusBenfica3.34juta
12.Brendan RodgersLiverpool3.25juta
13.Sam AllardyceWest Ham2.95juta
13.Roy HodgsonEngland2.95juta
15.Roberto ManciniGalatasaray2.92juta
15.Rafa BenitezNapoli2.92juta
17.Luciano SpalettiZenit2.75juta
18.Claudio RanieriMonaco2.5juta
18.Laurent BlancParis Saint-Germain2.5juta
18.Antonio ConteJuventus2.5juta
18.Cesare PrandelliItaly2.5juta
22.Massimiliano AllegriMilan2.34juta
23.Felipe ScholariBrazil2.3juta
24.Ottmar HitzfeldSwitzerland2.17juta
25.Mircea LucescuShakhtar2.14juta
26.Diego SimeoneAthletico Madrid2.09juta
26.Harry RedknappQPR2.09juta
26.Joachim LowGermany2.09juta
29.Walter MazzarriInter Milan2juta
30.Vecente del BosqueSpain1.96juta

Pembayaran Penyiaran Liga Premier Inggeris 2012/13.
Mei 22 2013 (Rabu) - Liga Premier Inggeris telah mengumumkan nilai bayaran penyiaran yang telah di buat kepada kelab untuk musim 2012/13.

Manchester United yang di mahkotakan sebagai juara baru Liga Perdana Inggeris menerima bayaran tertinggi dengan sejumlah £60.8j, pembayaran peryiaran tertinggi bagi mana-mana pemenang Liga Premier Inggeris.

Perjanjian Ahli Pengasas Liga Premier (The Founder Members Agreement of the Premier League) membuat peraturan iaitu 50% hasil penyiaran di United Kingdom di bahagikan sama rata antara 20 kelab. 25% di bayar Pembayaran Merit (Merit Payment) bergantung kepada dimana kelab berada ketika kedudukan terakhir liga dan 25% terakhir adalah dibayar untuk yuran fasiliti setiap kali perlawanan kelab di siarkan di TV di United Kingdom.

Kesemua hasil dari penyiaran antarabangsa di bahagikan sama rata antara 20 kelab.

Kesemua angka adalah dalam £
PASUKAN.PERKONGSIAN SAMA RATAYURAN FASILITIPEMBAYARAN MERITTV LUARNEGARAJUMLAH PEMBAYARAN
Man Utd13,803,03812,961,61515,117,62018,931,72660,813,999
Man City13,803,03811,047,38714,361,73918,931,72658,143,890
Arsenal13,803,03811525,94412,849,97718,931,72657,110,685
Liverpool13,803,03811,525,94410,582,33418,931,72654,843,042
Tottenham13,803,03811,047,38712,094,09618,931,72655,876,247
Chelsea13,803,0388,654,60213,605,85818,931,72654,995,224
Everton13,803,0387,697,48811,338,21518,931,72651,770,467
West Ham13,803,0387,697,4888,314,69118,931,72648,746,943
W Brom13,803,0385,783,2609.826,45318,931,72648,344,477
Swansea13,803,0385,783,2609,070,57218,931,72647,588,596
Norwich13,803,0385,783,2607,558,81018,931,72646,076,834
Fulham13,803,0385,783,2606,802,92918,931,72645,320,953
Newcastle13,803,0388,654,6023,779,40518,931,72645,168,771
Aston Villa13,803,0387,697,4884,535,28618,931,72644,967,538
Stoke13,803,0385,783,2606,047,04818,931,72644,565,072
S'hampton13,803,0385,783,2605,291,16718,931,72643,809,191
S'derland13,803,0387,697,4883,023,52418,931,72643,455,776
Wigan Ath13,803,0385,783,2602,267,64318,931,72640,785,667
Reading13,803,0385,783,2601,511,76218,931,72640,029,786
QPR13,803,0386,261,817755,88118,931,72639,752,462

Kelab Bola sepak Paling Bernilai Di Dunia (The World's Most Valueable Soccer teams)
Sumber: Forbes - 17 April 2013 (Untuk musim 2011/2012)
Rk.KelabNilai Semasa
(USD)
Pendapatan 2011/12
(USD)
1Real Madrid (Spain)3,300 juta650 juta
2Manchester United (England)3,165 juta502 juta
3Barcelona (Spain)2,600 juta613 juta
4Arsenal (England)1,326 juta368 juta
5Bayern Munich (Germany)1,309 juta468 juta
6AC Milan (Italy)945 juta326 juta
7Chelsea (England)902 juta409 juta
8Juventus (Italy)694 juta248 juta
9Manchester City (England)689 juta362 juta
10Liverpool (England)651 juta296 juta
11Tottenham Hotspur (England)520 juta226 juta
12Schalke 04 (Germany)498 juta221 juta
13Borussia Dortmund (Germany)456 juta240 juta
14Inter Milan (Italy)402 juta236 juta
15Olympique Lyonnais (France)368 juta167 juta
16Corinthians Paulista (Brazil)358 juta119 juta
18Napoli (Italy)330 juta188 juta
19Hamburg SV (Germany)300 juta154 juta
19Olympique Marseille (France)285 juta167 juta
20Newcastel United (England)263 juta146 juta

Pemain Bolasepak Dibayar Terbaik Oleh Forbes (The World's Best Paid Soccer Players)
Rk.KelabKelabPendapatan 2011/12
(USD)
1.David BeckhamEngland, Los Angeles Galaxy/
Paris St Germain
50.6 juta
2.Cristiano RonaldoPortugal, Real Madrid43.5 juta
3.Lionel MessiArgentina, Barcelona40.3 juta
4.Sergio AgueroArgentina, Manchester City20.8 juta
5.Wayne RooneyEngland, Manchester United20.3 juta
6.Yaya ToureIvory Coast, Manchester City20.2 juta
7.Fernando TorresSpain, Chelsea20.2 juta
8.NeymarBrazil, Santos19.5 juta
9.Ricardo KakaBrazil, Real Madrid19.3 juta
10.Didier DrogbaIvory Coasy, Galatasaray SK17.8 juta
11.Steven GerrardEngland, Liverpool17.3 juta
12.Emmanuel AdebayorTogo, Tottenham Hotspur16.7 juta
13.Zlatan IbrahimovicSweden, Paris St Germain16.6 juta
14.Carlos TevezArgentina, Manchester City16.6 juta
15.Samuel Eto'oCameoon, Anzhi Makhachkala16 juta
16.Samir NasriFrance, Manchester City15.7 juta
17.Frank LampardEngland, Chelsea15.7 juta
18.John TerryEngland, Chelsea15.6 juta
19.David SilvaSpain, Manchester City15.4 juta
20.Karim BenzemaFrance, Real Madrid14.9 juta

Top 10 best-paid coaches in 2012-13 (Source France Football – figures in Euros)
Mac 20 2013 -
RkKelabKelabPendapatan 2012/13
(Euros)
1.Jose MourinhoReal Madrid14 juta
2.Carlo AncelottiParis St Germain11 juta
3.Marcelo LippiGuangzhou Evergrande11 juta
4.Guus HiddinkAnzhi Makhachkala10.8 juta
5.Kenny DalglishUnemployed10 juta
6.Arsene WengerArsenal9.4 juta
7.Fabio CapelloRussia9.2 juta
8.Roberto ManciniManchester City7.6 juta
9.Sir Alex FergusonManchester United7.5 juta
10.José Antonio CamachoChina6.1 juta

France Football 2012-13 rich-lists (Euros) PLAYERS
1. David Beckham - LA Galaxy, PSG: 36million euros per year (33m in endorsements etc)
2. Lionel Messi - Barcelona: 35m (22m endorsements)
3. Cristiano Ronaldo - Real Madrid: 30j (16.5j endorsements)
4. Samuel Eto’o - Anzhi: 24j (20j endorsements)
5. Neymar - Santos: 20j (7j endorsements)
6. Sergio Aguero - Manchester City: 19j
7. Wayne Rooney - Manchester United: 18j
8. Zlatan Ibrahimovic - PSG: 17.5j
9. Yaya Toure - Manchester City: 16.6j
10. Fernando Torres - Chelsea: 16.3j
11. Carlos Tevez - Manchester City: 16.2j
11. David Silva - Manchester City: 16.2j
13. Kaka - Real Madrid: 14.5j
14, Bastian Schweinsteiger - Bayern Munich: 14j
15. Philipp Lahm - Bayern Munich: 13.j
16. Iker Casillas - Real Madrid: 12.7j
17. Didier Drogba - Shanghai Shenhua/Galatasaray: 12.6j
18. Gianluigi Buffon - Juventus: 12.4j
19. Conca - Guangzhou Evergrande: 12.1j
20. Karim Benzema - Real Madrid: 12j

Kelab Bolasepak Paling Bernilai (The World's Most Valuable Football Teams)
April 19, 2012 - Berdasarkan kepada majalah perniagaan Forbes untuk musim 2010-2011 dengan mengambil kira kepada akaun pendapatan, keuntungan dan tahap hutang.
1.Manchester United (England)USD 2.235 billion
2.Real Madrid (Spain)USD 1.877 billion
3.Barcelona (Spain)USD 1.307 billion
4.Arsenal (England)USD 1.292 billion
5.Bayern Munich (Germany)USD 1.23 billion
6.AC Milan (Italy)USD 989 juta
7.Chelsea(England)USD 761 juta
8.Liverpool (England)USD 619 juta
9.Juventus (Italy)USD 591 juta
10.Schalke 04 (Germany)USD 587 juta
11.Tottenham Hotspur (England)USD 564 juta
12.Inter Milan (Italy)USD 490 juta
13.Manchester City (England)USD 443 juta
14.Borussia Dortmund (Germany)USD 394 juta
15.Olympique Lyonnais (France)USD 385 juta
16.Hamburg SV (Germany)USD 355 juta
17.AS Roma (Italy)USD 354 juta
18.Olympique Marseille (France)USD 349 juta
19.Valencia (Spain)USD 288 juta
20.Napoli (Italy)USD 283 juta

10 Pemain Bolasepak Terkaya Oleh Forbes (Top 10 Richest Soccer Players)
Musim 2010-11
1. David Beckham (England, Los Angeles Galaxy) USD 46 juta
2. Cristiano Ronaldo (Portugal, Real Madrid) USD 42 juta
3. Lionel Messi (Argentina, Barcelona) USD 39 juta
4. Wayne Rooney (England, Manchester United) USD 24 juta
5. Kaka (Brazil, Real Madrid) USD 21 juta
6. John Terry (England, Chelsea) USD 18 juta
7. Yaya Toure (Ivory Coast, Manchester City) USD 18 juta
8. Fernando Torres (Spain, Chelsea) USD 17 juta
9. Frank Lampard (England, Chelsea) USD 16 juta
10. Steven Gerrard (England, Liverpool) USD 16 juta

Top 20 Highest Paid Footballer In The World: France Football Rich List 2012.
Mac 20, 2012:

1. Lionel Messi (Barcelona) €33m (per annum)
2. David Beckham (LA Galaxy) €31.5m
3. Cristiano Ronaldo (Real Madrid) €29.2m
4. Samuel Eto’o (Anzhi Makhachkala) €23.3m
5. Wayne Rooney (Manchester United) €20.6m
6. Sergio Aguero (Manchester City) €18.8m
7. Yaya Toure (Manchester City) €17.6m
8. Fernando Torres (Chelsea) €16.7m
9. Kaka (Real Madrid) €15.5m
10. Phillip Lahm (Bayern Munich) €14.3m
11. Zlatan Ibrahimovic (AC Milan) €14m
12. Bastian Schweinsteiger (Bayern Munich) €13.9m
13. Neymar (Santos) €13.8m
14. Nicolas Anelka (Shanghai Shenhua) €13m
15. Frank Lamaprd (Chelsea) €12.9m
16. David Silva (Manchester City) €12.8m
17. Didier Drogba (Chelsea) €12.6m
18. Dario Conca (Guangzhou Evergrande) €12.5m
19. Gianluigi Buffon (Juventus) €11.7m
20. Franck Ribéry (France, Bayern Munich) €11.6 juta

Top 10 Highest Paid Football Managers In The World: France Football Rich List 2012.
Mac 20, 2012:
1. Jose Mourinho (Real Madrid) €14.8m
2. Carlo Ancelotti (PSG) €13.5m
3. Pep Guardiola (Barcelona) €9.5m
4. Arsene Wenger (Arsenal) €9m
5. Guus Hiddink (Anzhi Makhachkala) €8.6m
6. Fabio Capello (England, formerly) €8.5m
7. Sir Alex Ferguson (Manchester United) €8m
8. Dick Advocaat (Russia) €7m
9. Jose Antonio Camacho (China) €6.1m
10. Roberto Mancini (Manchester City) €5.9m


Manchester United Dan David Beckham Paling Bernilai
April 22, 2011 - Majalah Forbes menyenaraikan Manchester United sebagai kelab bolasepak paling bernilai (most valuable) dengan nilai pasaran dianggarkan USD1.86 billion, manakala David Beckham adalah pemain terkaya di dunia.

Kelab di nilai berdasarkan kepada jualan, perjanjian penyiaran, dan hutang.Manakala David Beckham yang bermain di Liga Bolasepak Amerika (MSL) untuk kelab Los Angeles Galaxy mendahului senarai pendapatan pemain dengan USD 40 juta hasil dari gaji, bonus dan penghargaan (endorsements), lapor Forbes lagi.

20 PASUKAN BOLASEPAK TERATAS DENGAN NILAI OLEH FORBES (TOP 20 SOCCER TEAMS BY VALUE),
MUSIM 2009-10
KELAB NILAI
(USD JUTA)
1. Manchester United 1,864
2. Real Madrid 1,451
3. Arsenal 1,192
4. Bayern Munich 1,048
5. Barcelona 975
6. AC Milan 838
7. Chelsea 658
8. Juventus 628
9. Liverpool 552
10. Inter Milan 441
11. Tottenham 412
12. Schalke 377
13. Lyon 358
14. Hamburg 340
15. Manchester City 291
16. Stuttgart 281
17. Werder Bremen 279
18. Marseille 277
19. Atletico Madrid 275
20. Borussia Dortmund 260

10 PEMAIN BOLASEPAK TERKAYA TERATAS OLEH FORBES (TOP 10 RICHEST SOCCER PLAYERS)
MUSIM 2009-10

PEMAIN PENDAPATAN
(USD JUTA)
1. David Beckham 40
2. Cristiano Ronaldo 38
3. Lionel Messi 32
4. Kaka 25
5. Ronaldinho 24
6. Thierry Henry 21
7. Wayne Rooney 20
T8. Frank Lampard 17
T8. Zlatan Ibrahimovic 17
10. Samuel Eto’o 15


Lionel Messi dan Jose Mourinho Dibayar Paling Tinggi
Mac 22, 2011 - Lionel Messi dan Jose Mourinho agalah pemain dan pengurus yang di bayar paling tinggi dalam bolasepak menurut kajiselidik majalah dari Perancis France Football.

Pendapatan dan perjanjian publisiti pada 2011 untuk pemain Barcelona dan pemain bolasepak tahunan dunia sebanyak dua kali Lionel Messi berjumlah €31 juta, manakala jurulatih Real Madrid Jose Mourinho berada diatas senarai pengurus dengan pendapatan tahunan €13.5 juta.

Saingan terdekat Messi untuk pendapatan pemain bolasepak datang dari bintang Real Madrid, Cristiano Ronaldo dengan €27.5juta, pemain Manchester United, Wayne Rooney ditempat ketiga dengan €20.7juta.

Liga Perdana Inggeris disifatkan liga paling lumayan dengan tujuh wakil dalam senarai teratas 20 pemain bergaji paling tinggi.

Dua bekas bintang Liga Perdana, David Beckham dan Thierry Henry, yang sekarang bermain di liga MLS Amerika Syarikat, diletakkan pada tempat kelima dan 11 dengan gaji masing-masing sebanyak €19 juta dan €13.6j.

Senarai 10 Pemain Dibayar Paling Tinggi Dalam Bolasepak Pada (Anggaran Pendapatan Tahunan)

1. Lionel Messi €31j
2. Cristiano Ronldo €27.5j
3. Wayne Rooney €20.7j
4. Kaka €19.3j
5. David Beckham €19j
6. Ronaldinho €18.3j
7. Carlos Tevez €15.4j
8. Franck Lampard €14.2j
9. Fernando Torres €14j
10. Yaya Touré €13.8j
11. Thierry Henry €13.6j

Disenarai pengurus, Mourinho mengetuai dengan pendapatan €13.5juta setahun. Jurulatih dari Portugal itu, yang memenangi Liga Juara-Juara Eropah serta Serie A dan Coppa Italia bersama gergasi Itali Inter pada musim lepas, berpindah ke Madrid pada musim panas lalu.

Mengekori dibelakang adalah pengurus Barcelona Pep Guardiola sebanyak €10.5juta dan bekas pengurus Inter Milan Rafael Benitez (€10.2juta).

Pengurus England Fabio Capello berada di tempat keempat dengan warga Itali itu menerima gaji €8.5juta.

1. Jose Mourinho €13.5j
2. Pep Guardiola €10.5j
3. Rafael Benitez €10.2j
4. Fabio Capello €8.5j
5. Arsene Wenger €6.6j

Senarai Bola Sepak Terkaya
Dari majalah FOUR FOUR TWO
Roman Abramovich turun ketempat ketiga pada F.F.T. Rich List

- Pemilik Chelsea, billionaire Roman Abramovich telah diturunkan dari puncak Senarai Bola sepak Terkaya (Football Rich List), diterbitkan pada hari Rabu (Jan 7 2009) didalam edaran terbaru majalah FourFourTwo di UK.

- Abramovich telah kehilangan £3bn pada kemelesetan dan sekarang bernilai £7bn. Itu kekurangan separuh kekayaan orang baru di tempat teratas senarai, pemilik Manchester City iaitu Sheikh Mansour bin Zayed al Nahyan, yang mana dianggarkan bernilai £15bn.

- Mereka yang disenaraikan di "Football Rich List" yang keenam ini, diselidiki dan diterbitkan secara tahunan oleh FourFourTwo, adalah berjumlah £61billion. Senarai ini termasuk 11 billionaires dan 25 kemasukan baru.

- Sungguhpun terdapat kemasukan baru ini adalah orang luar -seperti Sheikh Mansour dan yang terbaru di No.2 iaitu Lakshmi Mittal, yang telah bersama usahawan Formula 1 Bernie Ecclestone dan Flavio Briatore untuk melabur di QPR – hanya satu pertiga dari senarai itu adalah dari sebarang laut, dengan 64 rakyat Inggeris termasuk tiga isteri dan teman wanita (WAG).

Beckham berkedudukan tempat 38 di senarai keseluruhan, manakala ketua jurulatih England Fabio Capello di nombor 73 anggaran bernilai £25juta dengan kontrak £6juta setahun contract dan £10juta simpanan seni peribadi.

Pengurus Manchester United Sir Alex Ferguson berada di nombor 78 didalam senarai list (£22juta) dan pengurus Arsenal Arsene Wenger di noumbor 92 (£14juta).

20 Tempat Teratas didalam senarai Senarai Terkaya Bola Sepak (The Top 20 on the Football Rich List) iaitu:
1. Shekh Mansour bin Zayed al-Nayan (Manchester City) £15bn

2. Lakshmi Mittal & family (QPR) £12.5bn
3. Roman Abramovich (Chelsea) £7bn 

4. Joe Lewis (Tottenham Hotspur) £2.5bn

5. Bernie & Slavica Ecclestone (QPR) £2.4bn
6. Stanley Kroenke (Arsenal) £2.245bn

7. Alisher Usmanov (Arsenal) £1.5bn

8= Lord Grantchester & The Moores Family (Everton) £1.2bn

8= Dermot Desmond (Celtic) £1.2bn

10= Lord Ashcroft (Watford) £1.1bn

10= Malcolm Glazer & family (Manchester United) £1.1bn

12. Simon Keswick (Cheltenham Town) £966m 

13. Trevor Hemmings (Preston North End) £900m

14. Mike Ashley (Newcastle United) £800m

15. Randy Lerner (Aston Villa) £750m

16. Tom Hicks (Liverpool) £700m
17. The Walker Family (Blackburn Rovers) £660m
18. Mohammed al-Fayed (Fulham) £650m

19. Sir David Murray (Glasgow Rangers) £600m

20. Steve Morgan (Wolves) £400m

Top 20 players: (overall position in the main list in brackets)
20 Pemain Tempat Teratas (didalam kurungan kedudukan keseluruhan didalam senarai utama )
1 David Beckham £125m (38)
2 Michael Owen £40m (56=)
3 Wayne Rooney £35m (61)
4= Rio Ferdinand £28m (69=)
4= Robbie Fowler £28m (69=)
4= Sol Campbell £28m (69=)
7 Ryan Giggs £23m (77)
8= Michael Ballack £20m (80=)
8= Frank Lampard £20m (80=)
10 Steven Gerrard £19m (86)
11 Cristiano Ronaldo £18m (87)
12 John Terry £17m (88)
13 Didier Drogba £15m (89)
14= Nicolas Anelka £14m (92=)
14= Damien Duff £14m (92=)
16= Dimitar Berbatov £13m (96=)
16= Ashley and Cheryl Cole £13m (96=)
16= Fernando Torres £13m (96=)
19 = Emile Heskey £12m (100)
20 Gary Neville £11.75m (101)


Gaji Jurulatih Bolasepak Tertinggi
sumber dari Telegraph.co.uk(03/06/2008)
£1 = RM 6.44
Gaji Jose Mourinho membuatkan dia adalah jurulatih dengan gaji terbaik dalam bolasepak. Mourinho memperolehi £5.5 juta di Chelsea: dan sekarang dia akan membawa pulang £7j bersih - £3j lebih dari yang diperolehi oleh bekas jurulatih Inter Roberto Mancini. Luiz Felipe Scholari yang akan menjadi jurulatih Chelsea bakal menerima £5.5juta berbanding £1.75j sekarang sebagai jurulatih Portugal untuk mengekori Mourinho.

1.Jose Mourinho (Inter Milan)-£7juta=RM 45.08j
2.Luiz Felipe Scolari (Chelsea)-£5.5juta=RM35.42j

Di Liga Premier Inggeris (EPL), Arsene Wenger mendahului musim lepas, dengan £4.5juta, dihadapan Kevin Keegan, Sir Alex Ferguson dan Harry Redknapp. Purata di Liga adalah sekitar £3juta.
Liga Premier
Arsene Wenger (Arsenal) £4.5j
Kevin Keegan (Newcastle) £4j
Alex Ferguson (Man Utd) £3j
Harry Redknapp (Portsmouth) £3j
Avram Grant (Chelsea) £3j
Roy Keane (Sunderland) £3j
Rafael Benitez (Liverpool) £2.5j
David Moyes (Everton) £2.5j
Sven Goran Eriksson (Man City) £2j
Alan Curbishley (West Ham) £2j
Alex McLeish (Birmingham) £1.6j
Steve Bruce (Wigan) £1.6j
Mark Hughes (Blackburn) £1.5j
Paul Jewell (Derby) £1j
Steve Coppell (Reading) £1.5j

Serie A
Roberto Mancini (Inter Milan) £4j
Carlo Ancelotti (AC Milan) £3.6j
Luciano Spalletti (Roma) £1.6j
Cesare Prandelli (Fiorentina) £1.2j
Claudio Ranieri (Juventus) £1.2j
Walter Novellino (Torino) £800,000
Stefano Colantuono (Palermo) £720,000
Edy Reja (Napoli) £560,000
Walter Mazzarri (Sampdoria) £480,000
Delio Rossi (Lazio) £440,000
Marco Giampaolo (Cagliari) £400,000
Pasquale Marino (Udinese) £400,000
Luigi Del Neri (Atalanta) £360,000
Gigi Cagni (Empoli) £360,000
Silvio Baldini (Catania) £280,000
Domenico Di Carlo (Parma) £280,000
Gian Piero Gasperini (Genoa) £240,000
Andrea Mandorlini (Siena) £200,000
Massimo Ficcadenti (Reggina) £200,000
Fernando Orsi (Livorno) £160,000

Lain-lain
Fabio Capello (England) £4.5j
Jurgen Klinsmann (Bayern Munich) £2j
Giovanni Trapattoni (Rep Of Ireland) £1.5j
Semua angka adalah anggaran.


Kelab Bola sepak Paling Bernilai (Most Valuable Football Club)
Mei 1 2008
CHICAGO: Manchester United adalah kelab bolasepak paling bernilai didunia untuk tahun keempat berturut-turut, dengan nilainya USD 1.8 billion (RM 5.7 billion), mengatasi kelab Sepanyol Real Madrid, berdasarkan kepada majalah Forbes.

Anggaran pendapatan operasi Man Utd adalah USD111 juta (RM 353 juta), USD 1 juta (RM 3.18 juta) dibelakang Real Madrid, dimana dinilaikan pada USD 1.285 billion (RM 4.086 billion), berdasarkan kepada Forbes, yang menilai kelab teratas setiap tahun.

Empat kelab teratas dari 10 teratas adalah dari Liga Premier England (EPL), dianggap liga bolasepak terkaya didunia. Sepuluh teratas mengandungi dua kelab dari Sepanyol, Jerman dan Itali.

Forbes menilai pasukan berdasarkan kepada apa yang telah mereka jual pada masa lepas kepada jualan dan keuntungan (pertambahan pendapatan), perjanjian penyiaran dan hutang dari perjanjian stadium yang baru atau sedang berjalan.

USD $1 = RM3.18
Senarai 10 kelab teratas
N0.KELABNILAI(USD)(RM)
1.Manchester United(England)$1.8 billion(RM5.7 billion)
2.Real Madrid(Spain)$1.285 billion(RM4.09 billion)
3.Arsenal(England)$1.2 billion(RM3.8 billion)
4.Liverpool(England$1.05 billion(RM3.34 billion)
5.Bayern Munich(Germany)$917 juta(RM2.92 billion)
6.AC Milan(Italy)$798 juta(RM2.54 billion)
7.Barcelona(Spain)$784 juta(RM2.49 billion)
8.Chelsea(England$764 juta(RM2.43 billion)
9.Juventus (Italy)$510 juta(RM1.62 billion)
10.Schalke 04(Germany)$470 juta(RM1.495 billion)

Forbes juga melaporkan Stadium Emirates, Arsenal, siap pada 2006, pada kos USD 860 juta (RM 2.74 billion) dengan kapasiti 60,432 adalah lombong emas, menghasilkan USD 6 juta (RM 19.1 juta) setiap perlawanan.

Itu mengatasi USD 5 juta (RM 15.9 juta) setiap hasil perlawanan Man Utd dari Old Trafford, Tempat duduknya 76,000.

Pemain bolasepak terkaya David Beckham dimana, semenjak perpindahan dari Real Madrid ke Los Angeles Galaxy, telah menurunkan Ronaldinho ke tempat kedua. Beckham dianggarkan bernilai USD 49 juta (RM 155.8 juta), berdasarkan kepada Forbes, dengan Ronaldinho pada USD 33 juta (RM 104.9 juta).

Kedudukan kelab ini akan kekal pada tahun hadapan, dengan Man Utd mengaut hadiah pada perlawanan akhir Liga Juara-Juara bulan ini. Kejayaan ke perlawanan akhir bererti keuntungan USD 45 juta untuk Man Utd dan sudah tentu akan kekal dicarta teratas tahun depan.

50 Pemain Bergaji Paling Tinggi Di Dunia
Tahukah anda bahawa laman web berbahasa Portugis futbolfinance yang mengkhususkan kepada ekonomi dan kewangan bolasepak terbitan Februari 23 2008 telah mengeluarkan senarai pemain kelab Eropah yang bergaji paling tinggi pada musim 2007/08. Gaji kasar tidak termasuk premium seperti penajaan, pengiklanan, anugerah dll. Kaka dilaporkan menerima gaji paling tinggi untuk setahun.

1Euro = RM 5.05
50 Pemain Bergaji Paling Tinggi:-
1. Ricardo Kaka (AC Milan) 9.000.000 €(RM 45.45 juta)
2. Ronaldinho Gaucho (FC Barcelona) 8.520.000 €(RM 43.02 juta)
3. Frank Lampard (Chelsea FC) 8.160.000 €(RM 41.21 juta)
4. John Terry (Chelsea FC) 8.160.000 €(RM 41.21 juta
5. Fernando Torres (Liverpool FC) 7.920.000 €(RM 40 juta)
6. Andriy Shevchenko (Chelsea FC) 7.800.000 €(RM 39.39 juta)
7. Michael Ballack (Chelsea FC) 7.800.000 €(RM 39.39 juta)
8. Cristiano Ronaldo (Manchester Utd) 7.680.000 €(RM 38.78 juta)
9. Thierry Henry (FC Barcelona) 7.680.000 €(RM 38.78 juta)
10. Steven Gerrard (Liverpool FC) 7.680.000 €(RM 38.78 juta)
11. Didier Drogba (Chelsea FC) 7.380.000 €(RM 37.27 juta)
12. Wayne Rooney (Manchester Utd) 7.320.000 €(RM 36.97 juta)
13. Iker Casillas (CF Real Madrid) 7.200.000 €(RM 36.36 juta)
14. Michael Owen (Newcastle Utd) 6.720.000 €(RM 33.94 juta)
15. Sol Campbell (Portsmouth) 6.600.000 €(RM 33.33 juta)
16. Raul Gonzalez (CF Real Madrid) 6.420.000 €(RM 32.42 juta)
17. Ruud Van Nistelrooy (CF Real Madrid) 6.420.000 €(RM 32.42 juta)
18. Rio Ferdinand (Manchester Utd) 6.060.000 €(RM 30.60 juta)
19. Darren Bent (Tottenham Hotspur) 5.940.000 €(RM 30 juta)
20. Carlos Tevez (Manchester Utd) 5.880.000 €(RM 29.69 juta)
21. Fabio Cannavaro (CF Real Madrid) 5.880.000 €(RM 29.69 juta)
22. Luca Toni (Bayern Munich) 5.520.000 €(27.88 juta)
23. Robinho (CF Real Madrid) 5.520.000 €(RM 27.87 juta)
24. Francesco Totti (AS Roma) 5.460.000 €(RM 27.57 juta)
25. Arjen Robben (CF Real Madrid) 5.340.000(RM 26.97 juta)
26. Ryan Giggs (Manchester Utd) 5.220.000 €(RM 26.36 juta)
27. Michael Essien (Chelsea FC) 5.040.000 €(RM 25.45 juta)
28. Adriano (Internazionale) 5.004.000 €(RM 25.45 juta)
29. Zlatan Ibrahimovic (Internazionale) 5.004.000 €(RM 25.45 juta)
30. Patrick Vieira (Internazionale) 5.004.000 €(RM 25.45 juta)
31. Gianluigi Buffon (Juventus FC) 5.004.000 €(RM 25.45 juta)
32. Samuel Eto’o (FC Barcelona) 5.004.000 €(RM 25.45 juta)
33. Carles Puyol (FC Barcelona) 5.004.000 €(RM 25.45 juta)
34. Sergio Aguero (Atletico Madrid) 5.004.000 €(RM 25.45 juta)
35. Oliver Kahn (Bayern Munich) 4.944.000 € 9RM 24.97 juta)
36. Edwin Van der Sar(Manchester Utd) 4.860.000 €(RM 24.54 juta)
37. Fernando Morientes (Valência) 4.860.000 €(RM 24.54 juta)
38. Alessandro Del Piero (Juventus FC) 4.800.000 €(RM 24.24 juta)
39. Harry Kewell (Liverpool FC) 4.800.000 €(RM 24.24 juta)
40. Djibril Cisse (O.Marseille) 4.800.000 €(RM 24.24 juta)
41. Joe Cole (Chelsea FC) 4.680.000 €(RM 23.63 juta)
42. Pedro Pauleta (Paris SG) 4.608.000 €(RM23.27 juta)
43. Juninho Pernanbucano (O.Lyon) 4.560.000 €( RM 23.08 juta)
44. David Beckham(LA Galaxy) 4.500.000 €(RM 22.725 juta)
45. David Trezeguet (Juventus FC) 4.500.000 €(RM 22.725 juta)
46. Sidney Govou (O.Lyon) 4.500.000 €(RM 22.725 juta)
47. Deco (FC Barcelona) 4.500.000 €(RM 22.275 juta)
48. Gianluca Zambrotta (FC Barcelona) 4.500.000 €(RM 22.725 juta)
49. Petr Cech (Chelsea FC) 4.320.000 €(RM21.82 juta)
50. Antonio Cassano (Sampdoria) 4.200.000 €(RM 21.21 juta)

Mengikut kelab:-
8 pemain - Chelsea
6 - Real Madrid, Barcelona, Manchester United
3 - Liverpool, Internazionale, Juventus
2 - Bayern, Oly.Lyon
1 - AC Milan, Portsmouth, Newcastle, Spurs, Roma, Athletico Madrid, Valencia, Marseille, PSG, LA Galaxy, Sampdoria

Mengikut negara:-
10 -England
7 - Italy
5 - Brazil, Spain, France
3 - Portugal, Netherlands
2 - Germany, Argentina
1 - Ukraine, Cote d'Ivoire, Wales, Ghana, Sweden, Camerron, Australia, Czech Republic

Manakala David Beckham pula dilaporkan menerima pendapatan tertinggi pada halaman web
France Football terbitan 8 April 2008. Ini adalah hasil kaji selidik oleh majalah tersebut

Senarai 10 berpendapatan paling tinggi gaji & perjanjian(endorsement)
1 sterling pound=RM 6.32

1. David Beckham(LA Galaxy) 24.7 juta (RM 156.1 juta)
2. Ronaldinho(Barcelona) 19.2 juta (RM 121.34 juta)
3. Lionel Messi(Barcelona)18.3 juta (RM115.56 juta)
4. Cristiano Ronaldo(Man Utd) 15.5 juta (RM 97.96 juta)
5. Thierry Henri(Barcelona) 13.4 juta (RM 84.69 juta)
6. John Terry (Chelsea) 11.1 juta (RM 70.15 juta)
7. Michael Ballack(Chelsea) 11 juta (RM 69.52 juta)
8. Ronaldo(AC Milan) 10.7 juta (RM 67.62 juta)
9. Kaka (AC Milan) 10.3 juta (RM 65.1 juta)
10. Steven Gerrard (Liverpool) 9.4 juta (RM 59.4 juta)

Pengurus gaji paling tinggi:-
1. Jose Mourinho(bekas pengurus Chelsea) 23.1 juta (RM145.99 juta)
2. Fabio Capello(Pengurus England) 11.3 juta (RM71.42 juta)
3. Alex Ferguson (Pengurus Manchester United) 5.9 juta (RM 37.29 juta)


7.
Pepe Reina (Liverpool) telah merangkul anugerah Sarung Tangan Emas (Golden Glove Award) buat kali ketiga. Anak kelahiran Madrid, menyertai Liverpool pada Julai 2005 dari Villareal dengan harga £6juta, memegang 18 pelawanan bersih dalam 37 permainan ketika kempen EPL 2007/08.

Saingan terdekat Reina datang dari David James (Portsmouth), yang mencatat 16 perlawanan tanpa bolos dari 35 permainan musim ini.

Pemenang Sarung Tangan Emas musim lalu Petr Cech (Chelsea) dan Edwin van der Sar (Man Utd), bersama dengan Tim Howard (Everton), semua dibelakang dengan 14 perlawanan bersih dari dibolosi setiap pemain.

Christiano Ronaldo dipilih memenangi dua anugerah iaitu sebagai Pemain Terbaik Musim Ini (Player of the Season) dan anugerah Kasut Emas .

Bintang Manchester United, 23 telah dianugerahkan sebagai Pemain musim ini (Player of the Season) buat kali kedua berturut-turut berikutan kempen 2007/08 dimana dia telah dipilih sebagai pemain terbaik Liga pada bulan Januari dan Mac serta memainkan peranan penting untuk membantu United mempertahankan kejuaraan Liga Premier.

Kejuaraan Liga Premier buat kali ke-10 bagi Manchester United, telah dibantu dengan jumlah gol jaringan Ronaldo.

Jaringan 31 gol dari 34 perlawanan EPL yang disertainya menyaksikan dia berjaya menewaskan saingan sengit dari Emmanuel Adebayor (Arsenal) dan Fernando Torres (Liverpool) untuk memungut anugerah Kasut Emas.

Jumlah jaringan terakhir Ronaldo mewakili buat kali pertama ,seseorang pemain menjaringkan lebih 30 gol dalam satu musim semenjak Alan Shearer 31 gol bagi Blackburn Rovers 12 tahun lalu. Ronaldo telah menjaringkan 66 gol dalam 161 perlawanan EPL sejak menyarung jersi Manchester United melawan Bolton Wanderes pada Ogos 2003.

Beliau telah dinamakan sebagai Pemain Musim Ini 2007 dan Pemain Tahunan PFA bagi 2007 dan 2008.

Sementara itu Sir Alex Ferguson pula memenangi anugerah Pengurus Musim Ini (Manager of the Season) untuk kali ke lapan dalam kariernya.

Keputusan ini telah dibuat oleh Panel Anugerah EPL, yang diwakili dari badan pentadbiran bolasepak, pihak media dan peminat.

Semenjak dilantik pada November 1986, Ferguson telah memenangi sejumlah 28 trofi dengan Manchester United termasuk 10 kejuaraan EPL diantara 1993 dan 2008.

Beliau telah memenangi paling banyak anugerah Pengurus Tahunan dalam sejarah EPL- ini adalah kali ke lapan dan juga paling banyak merangkul anugerah Pengurus Bulanan EPL dari sesiapa pun iaitu 21 kali kesemuanya.


8. EUROPASS GLORIA



Presiden UEFA,Michael Platini telah diberi penghormatan untuk menerima bola perlawanan akhir di Vienna.

Adidas dan UEFA telah menyerahkan bola perlawanan yang akan digunakan pada Perlawanan Akhir Kejohanan Eropah 2008.Kejohanan akan bermula pada Jun 7.Bola ini akan hanya digunakan pada perlawanan Akhir yang akan bermain pada Jun 29 di Vienna.

Bola ini hampir serupa kepada bola Europass Adidas yang akan digunakan untuk kesemua perlawanan kumpulan dan separuh akhir dikejohanan itu.

Walaubagaimana pun, bola perlawanan Akhir ini dipanggil Europass Gloria adalah berwarna perak,berbanding dengan bola Europass Adidas yang berwarna putih.Kedua-dua bola mempunyai 12 tompok(dot) hitam, dan bola Europass Gloria mempunyai imej Trofi Henry Delauney berwarna perak didalam tompok itu.

Europass Gloria terdiri dari 14 panel yang disatukan dengan teknologi thermal bonding atau menggunakan kepanasan.Keunggulan dari bola ini adalah lebih mudah dikawal,memiliki daya tahan yang kuat, lebih kuasa transmisi (power transmission), membuatkan lebih lencungan (swerve) dan menambah ketepatan (accuracy) dipadang dalam sebarang cuaca.

Bendera tuanrumah Switzerland dan Austria telah dimasukkan kedalam rekaan kedua-dua bola,membentuk bulatan (menunjukkan perpaduan).Dengan nama Gloria sendiri berasal dari bahasa latin yang bererti keagungan.Teknologi yang digunakan untuk pembuatan bola ini menunjukan keunggulan yang dinikmati oleh Adidas dalam bidang bolasepak.

Adidas telah membekalkan bola rasmi kepada semua kejohanan UEFA dan FIFA semenjak 1970.
9. Nike Total 90 Omni Ball

Bola baru EPL
Liga Premier Inggeris telah mededahkan rupa baru bola untuk musim 2008-09. Pengeluar Nike mendakwa ia adalah "bola paling yang konsisten" dan "memberikan tidak terbilang saat-saat paling menarik di musim baru".

Ia dikenali dengan nama rasmi sebagai 'Nike Total 90 Omni Ball', dan direka untuk memberi taraf baru untuk konsistensi (consistency), ketepatan (accuracy) dan ketampakan (visibility). Ia telah diuji dan terbukti selama dua tahun - di simulasi komputer, di makmal ujian dan dengan beberapa pemain yang terbaik didunia.

Tiada ulasan: