Isnin, Julai 14, 2014

PIALA DUNIA/WORLD CUP 2014

Anugerah
Pemain Terbaik Perlawanan Akhir (Man of The Match)
Mario Gotze (Germany)

Pemain Terbaik Piala Dunia 2014
Bola Emas (Golden Ball) - Lionel Messi (Argentina)
Bola Perak (Silver Ball) - Thomas Muller (Germany)
Bola Gangsa (Bronze Ball) - Arjen Robben (Netherlands)

Penjaring Gol Terbanyak Piala Dunia 2014
Kasut Emas (Golden Boot) - James Rodriguez (Colombia) 6 gol
Kasut Perak (Silver Boot) - Thomas Muller (Germany) 5 gol
Kasut Gangsa (Bronze Boot) - Neymar (Brazil) 4 gol

Penjaga Gol Terbaik
Sarung Tangan Emas (Golden Glove) - Manuel Neuer (Germany)

Anugerah Pemain Muda Terbaik (Young Player Award)
Paul Pogba (France)

Anugerah Fair Play (Fair Play Award)
Colombia

Kedudukan Terakhir Piala Dunia 2014
1. Germany
2. Argentina
3. Netherlands
4. Brazil

Kumpulan A
RkPasukanPMSKJBPGMt
1Brazil32107257
2Mexico32104137
3Croatia31026603
4Cameroon300319-80
#PasukanlwnPasukanVenue
12 Jun 2014 (Khamis)
1Brazil
Neymar Jr (29', 71' pen), Oscar (90'+1)
3-1Croatia
Marcelo (11' gs)
Arena Corinthians, Sao Paulo
13 Jun 2014 (Jumaat)
2Mexico
Oribe Peralta (61')
1-0CameroonEstadio das Dunas, Natal 
17 Jun 2014 (Selasa)
17Brazil0-0MexicoEstadio Castelao, Fortaleza
18 Jun 2014 (Rabu)
18Cameroon0-4Croatia
Ivica Olić (11'), Ivan Perišić (48'), Mario Mandžukić (61', 73')
Arena Amazonia, Manaus
23 Jun 2014 (Isnin)
33Cameroon
Joel Matip (26')
1-4Brazil
Neymar (17', 35'), Fred (49'), Fernando Luiz Roza (82')
Estádio Nacional de Brasilia, Brasília
34Croatia
Ivan Perišić (87')
1-3Mexico
Rafael Márquez (72'), Andrés Guardado (75'), Javier Hernández (82')
Arena Pernambuco, Recife

Kumpulan B
RkPasukanPMSKJBPGMt
1Netherlands330010379
2Chile32015326
3Spain330247-33
4Australia300339-60
#PasukanlwnPasukanVenue
13 Jun 2014 (Jumaat)
3Spain
Xabi Alonso (27' pen)
1-5Netherlands
Robin Van Persie (44',72'), Arjen Robben (53', 80'), Stefan de Vrij (64')
Arena Fonte Nova, Salvador
4Chile
Alexis Sanchez (12'), Jorge Valdivia (14'), Jean Beausejour (90'+2)
3-1Australia
Tim Cahill (35')
Arema Pantanal, Cuiaba
18 Jun 2014 (Rabu)
19Spain0-2Chile
Eduardo Vargas (20'), Charles Aranguiz (43')
Estádio Maracanã, Rio de Janeiro
20Australia
Tim Cahill (21'), Mile Jedinak (54' pen)
2-3Netherlands
Arjen Robben (20'), Robin van Persie (58'), Memphis Depay (58')
Estádio Beira-Rio, Porto Alegre
23 Jun 2014 (Isnin)
35Australia0-3Spain
David Villa (36'), Fernando Torres (69'), Juan Mata (82')
Arena da Baixada, Curitiba
36Netherlands
Leroy Fer (77'), Memphis Depay (90'+2)
2-0ChileArena Corinthians, São Paulo

Kumpulan C
RkPasukanPMSKJBPGMt
1Colombia33009279
2Greece311124-24
3Cote d'Ivoire310245-13
4Japan301226-41
#PasukanlwnPasukanVenue
14 Jun 2014 (Sabtu)
5Colombia
Pablo Armero (5'), Teofilo Gutierrez (58'), James Rodriguez (90'+2)
3-0GreeceEstádio Mineirão, Belo Horizonte
6Cote d'Ivoire
Wilfred Bonny (64'), Gervinho (66')
2-1Japan
Kesiuke Honda (16')
Arena Pernambuco, Recife
19 Jun 2014 (Khamis)
21Colombia
James Rodriguez (64'), Juan Quintero (70')
2-1Cote d'Ivoire
Gervinho (73')
Estádio Nacional de Brasilia, Brasília
22Japan0-0GreeceEstádio das Dunas, Natal
24 Jun 2014 (Selasa)
37Japan
Shinji Okazaki (45'+2)
1-4Colombia
Juan Cuadrado (17' pen), Jackson Martinez (55', 82'), James Rodriguez (90')
Arena Pantanal, Cuiabá
38Greece
Andreas Samaris (42'), Georgios Samaras (90'+3)
2-1Cote d'Ivoire
Wilfried Bony (74')
Estádio Castelão, Fortaleza

Kumpulan D
RkPasukanPMSKJBPGMt
1Costa Rica32104137
2Uruguay32014406
3Italy310223-13
4England301224-21
#PasukanlwnPasukanVenue
14 Jun 2014 (Sabtu)
7Uruguay
Edinson Cavani (24' pen)
1-3Costa Rica
Joel Cambell (54'), Oscar Duarte (57'), Marco Urena (84')
Estádio Castelão, Fortaleza
8England
Daniel Sturridge (37')
1-2Italy
Claudio Marchisio (35'), Mario Balotelli (50')
Arena Amazônia, Manaus
19 Jun 2014 (Khamis)
23Uruguay
Luis Suarez (39', 85')
2-1England
Wayne Rooney (75')
Arena Corinthians, São Paulo
20 Jun 2014 (Jumaat)
24Italy0-1Costa Rica
Bryan Ruiz (44')
Arena Pernambuco, Recife
24 Jun 2014 (Selasa)
39Italy0-1Uruguay
Diego Godin (81')
Estádio das Dunas, Natal
40Costa Rica0-0EnglandEstádio Mineirão, Belo Horizonte

Kumpulan E
RkPasukanPMSKJBPGMt
1France32108267
2Switzerland32017616
3Ecuador31113304
4Honduras300318-70
#PasukanlwnPasukanVenue
15 Jun 2014 (Ahad)
9Switzerland
Admir Mehmedi (48'), Haris Seferović (90+3')
2-1Ecuador
Enner Valencia (22')
Estádio Nacional de Brasilia, Brasília
10France
Karim Benzema (45', 72'), Noel Valladares (48' gs)
3-0HondurasEstádio Beira-Rio, Porto Alegre
20 Jun 2014 (Jumaat)
25Switzerland
Blerim Džemaili (81'), Granit Xhaka (87')

2-5France
Olivier Giroud (17'), Blaise Matuidi (18'), Mathieu Valbuena (40'), Moussa Sissoko (73'), Karim Benzema (67')
Arena Fonte Nova, Salvador
26Honduras
Carlo Costly (31')
1-2Ecuador
Enner Valencia (34', 65')
Arena da Baixada, Curitiba
25 Jun 2014 (Rabu)
41Honduras0-3Switzerland
Xherdan Shaqiri (6', 31', 71')
Arena Amazônia, Manaus
42Ecuador0-0FranceEstádio Maracanã, Rio de Janeiro

Kumpulan F
RkPasukanPMSKJBPGMt
1Argentina33006339
2Nigeria31113304
3Bosnia-Herzegovina31024403
4Iran301214-31
#PasukanlwnPasukanVenue
15 Jun 2014 (Ahad)
11Argentina
Sead Kolašinac (3' gs), Lionel Messi (65')
2-1Bosnia-Herzegovina
Vedad Ibišević (85')
Estádio Maracanã, Rio de Janeiro
16 Jun 2014 (Isnin)
12Iran0-0NigeriaArena da Baixada, Curitiba
21 Jun 2014 (Sabtu)
27Argentina
Lionel Messi (90'+1)
1-0IranEstádio Mineirão, Belo Horizonte
28Nigeria
Peter Odemwingie (29')
1-0Bosnia HerzegovinaArena Pantanal, Cuiabá
25 Jun 2014 (Rabu)
43Nigeria
Ahmed Musa (4', 47')
2-3Argentina
Lionel Messi (3', 45'+1), Marcos Rojo (50')
Estádio Beira-Rio, Porto Alegre
44Bosnia Herzegovina
Edin Džeko (23'), Miralem Pjanić (59'), Avdija Vršajević (83')
3-1Iran
Reza Ghoochannejhad (82')
Arena Fonte Nova, Salvador

Kumpulan G
RkPasukanPMSKJBPGMt
1Germany32107257
2USA31114404
3Portugal311147-34
4Ghana301246-21
#PasukanlwnPasukanVenue
16 Jun 2014 (Isnin)
13Germany
Thomas Müller (12' pen, 45'+1, 78'), Mats Hummels
(32')
4-0PortugalArena Fonte Nova, Salvador
14Ghana
André Ayew (82')
1-2USA
Clint Dempsey (1'), John Brooks Jr (86')
Estádio das Dunas, Natal
21 Jun 2014 (Sabtu)
29Germany
Mario Götze (51'), Miroslav Klose (71')
2-2Ghana
André Ayew (54'), Asamoah Gyan (63')
Estádio Castelão, Fortaleza
22 Jun 2014 (Ahad)
30USA
Jermaine Jones (64'), Clint Dempsey (81')
2-2Portugal
Nani (5'), Silvestre Varela (90'+5)
Arena Amazônia, Manaus
26 Jun 2014 (Khamis)
45USA0-1Germany
Thomas Muller (55')
Arena Pernambuco, Recife
46Portugal
John Boye (31' OG), Cristiano Ronaldo (80')
2-1Ghana
Asamoah Gyan (57')
Estádio Nacional de Brasilia, Brasília

Kumpulan H
RkPasukanPMSKJBPGMt
1Belgium33004139
2Algeria31116514
3Russia302123-12
4Korea Republic301236-31
#PasukanlwnPasukanVenue
17 Jun 2014 (Selasa)
15Belgium
Marouane Fellaini (70'), Dries Mertens (80')
2-1Algeria
Sofiane Feghouli (25' pen)
Estádio Mineirão, Belo Horizonte
16Russia
Alexander Kerzhakov (74')
1-1Korea Republic
Lee Keunho (68')
Arena Pantanal, Cuiabá
22 Jun 2014 (Ahad)
31Belgium
Divock Oigi (88')
1-0RussiaEstádio Maracanã, Rio de Janeiro
32Korea Republic
Son Heung Min (50'), Koo Jacheol (72')
2-4Algeria
Islam Slimani (26'), Rafik Halliche (28'), Abdelmoumene Djabou (38'), Yacine Brahimi (62')
Estádio Beira-Rio, Porto Alegre
26 Jun 2014 (Khamis)
47Korea Republic0-1Belgium
Jan Vertonghen (78')
Arena Corinthians, São Paulo
48Algeria
Islam Slimani (60')
1-1Russia
Alexander Kokorin (6')
Arena da Baixada, Curitiba

Second Round - Round of 16
28 Jun 2014 (Sabtu)
49Brazil
David Luiz (18')
1(3)-1(2)
(pen, aet, 1-1, ft)
Chile
Alexis Sanchez (32')
Estádio Mineirão, Belo Horizonte
50Colombia
James Rodriguez (28', 50')
2-0UruguayEstádio Maracanã, Rio de Janeiro
29 Jun 2014 (Ahad)
51Netherlands
Wesley Sneijder (88'),Klaas Jan Huntelaar (90'+4 pen)
2-1Mexico
Giovani dos Santos (48')
Estádio Castelão, Fortaleza
52Costa Rica
Bryan Ruiz (52')
1(5)-1(3)
(aet, ft
1-1)
Greece
Socratis Papastahthopoulos (90'+1)
Arena Pernambuco, Recife
30 Jun 2014 (Isnin)
53France
Paul Pogba (79'), Joseph Yobo (90'+2 OG)
2-0NigeriaEstádio Nacional de Brasilia, Brasília
54Germany
André Schürrle (92'), Mesut Özil (120')
2-1
(aet,
ft
 0-0)
Algeria
Abdelmoumene Djabou (120'+1)
Estádio Beira-Rio, Porto Alegre
01 Julai 2014 (Selasa)
55Argentina
Angel di Maria (118')
1-0
(aet, ft
0-0)
SwitzerlandArena Corinthians, São Paulo
56Belgium
Kevin de Bruyne (93'), Romelu Lukaku (105')
2-1
(aet,
ft 0-0)
USA
Julian Green (107')
Arena Fonte Nova, Salvador
Quarter-finals
04 Julai 2014 (Jumaat)
57Brazil
Thiago Silva (7'), David Luiz (69')
2-1Colombia
James Rodriguez (80' pen)
Estádio Castelão, Fortaleza
58France0-1Germany
Mats Hummels (13')
Estádio Maracanã, Rio de Janeiro
05 Julai 2014 (Sabtu)
59Netherlands0(4)-0(3)
(penalti, aet,
ft 0-0)
Costa RicaArena Fonte Nova, Salvador
60Argentina
Gonzalo Higuain (8')
1-0BelgiumEstádio Nacional de Brasilia, Brasília
Semi-finals
08 Julai 2014 (Selasa)
61Brazil
Oscar (90')
1-7Germany
Thomas Muller (11'), Miroslav Klose (23'), Toni Kroos (24', 26'), Sami Khedira (29'), Andre Schurrle (69', 79')
Estádio Mineirão, Belo Horizonte
09 Julai 2014 (Rabu)
62Netherlands0(2)-0(4)
(penalti, aet,
ft 0-0)
ArgentinaArena Corinthians, São Paulo
Match for third place
12 Julai 2014 (Sabtu)
63Brazil0-3Netherlands
Robin van Persie (3' pen), Daley Blind (17'), Georginio Wijnaldum (90'+1)
Estádio Nacional de Brasilia, Brasília
Final
13 Julai 2014 (Ahad)
64Germany
Mario Götze (113')

1-0
(aet, FT
0-0)
ArgentinaEstádio Maracanã, Rio de Janeiro

Juara Piala Dunia Terima USD 35 juta
6 Disember 2013 - Juara Piala Dunia 2014 bakal menerima ganjaran USD 35 juta manakala Naib Juara membawa pulang USD 25 juta. Badan bolasepak dunia, FIFA mengumumkan pada 5 Disember 2013 (Khamis) jumlah keseluruhan peruntukan Piala Dunia 2014 meningkat 37 peratus kepada USD 576 juta berbanding pada USD 420 juta pada 2010.

Dana Peruntukan Piala Dunia 2014 (Contribution Pool)
Posisi Piala Dunia 2014USD
JUARA35 juta
NAIB JUARA25 juta
TEMPAT KETIGA22 juta
TEMPAT KEEMPAT20 juta
SUKU AKHIR14 juta
PUSINGAN 16 PASUKAN9 juta
PERINGKAT KUMPULAN8 juta
JUMLAH KESELURUHAN358 juta

Jumlah keseluruhan USD 358 juta itu akan dikongsi oleh 32 pasukan yang layak ke Piala Dunia 2014. Kos persiapan setiap pasukan juga akan disediakan sebanyak USD 1.5 juta. Manakala FIFA juga memperuntukan USD 70 juta melalui persatuan negara terbabit kepada kelab dimana pemain tersebut beraksi kerana turut serta dalam kejohanan ini.

Tambahan USD 100 juta juga diperuntukkan untuk Program Perlindungan Kelab bagi Piala Dunia yang diperkenalkan pada 2012 dan digunapakai untuk peringkat dunia bagi keseluruhan perlawanan yang disenarai pada kalendar perlawanan antarabangsa bagi tempoh antara 1 September 2012 sehingga 31 Disember 2014, termasuk Piala Dunia.

Undian Akhir
Tarikh undian: 6 Disember 2014 (13:00 Waktu Tempatan/ 00:00 - 7 Disember 2013 Waktu Malaysia)
Venue undian: Costa do Sauipe, Bahia, Brazil

Kumpulan AKumpulan B(mfd)Kumpulan CKumpulan D
BrazilSpainColombiaUruguay
CroatiaNetherlandsGreeceCosta Rica
MexicoChileCote d'IvoireEngland
CameroonAustraliaJapanItaly
Kumpulan EKumpulan F(mfd)Kumpulan GKumpulan H
SwitzerlandArgentinaGermanyBelgium
EcuadorBosnia-HerzegovinaPortugalAlgeria
FranceIranGhanaRussia
HondurasNigeriaUSAKorea Republic
3 November 2013 - Pembahagian Balang Undian Diumumkan
POT/BALANG 1 (PASUKAN PILIHAN): Brazil, Argentina, Colombia, Uruguay, Belgium, Germany, Spain, Switzerland
POT/BALANG 2 (AFRIKA/AMERIKA SELATAN): Algeria, Cameroon, Côte d’Ivoire, Ghana, Nigeria, Chile, Ecuador
POT/BALANG 3 (CONCACAF/ASIA): Australia, Iran, Japan, Korea Republic, Costa Rica, Honduras, Mexico, USA
POT/BALANG 4 (EROPAH): Bosnia-Herzegovina, Croatia, England, France, Greece, Italy, Netherlands, Portugal, Russia

Satu pasukan dari Balang 4 akan dimasukkan ke Balang 2 ketika pengundian nanti.

Adidas Brazuca - Bola rasmi Piala Dunia 2014.

Pasukan Ke Piala Dunia 2014
Asia (4): Australia, Iran, Japan, Korea Republic.
Eropah (13): Belgium, Bosnia-Hergegovina, Croatia, England, France, Germany, Greece, Italy, Netherlands, Portugal, Russia, Spain, Switzerland
Amerika Selatan (6): Argentina, Brazil, Colombia, Chile, Ecuador, Uruguay
Amerika Utara, Tengah dan Carribbean (Concacaf) (4): Costa Rica, Honduras, Mexico, USA
Afrika (5): Algeria, Cameroon, Ghana, Ivory Coast, Nigeria

ALGERIA (1962)
Fédération Algérienne de Football
Penampilan di Piala Dunia/World Cup Apperances
4 (1982, 1986, 2010, 2014)

ARGENTINA (1893)
Asociación del Fútbol Argentino
Penampilan di Piala Dunia/World Cup Apperances
16 (1930, 1934, 1958, 1962, 1966, 1974, 1978, 1982, 1986, 1990, 1994, 1998, 2002, 2006, 2010, 2014)
Juara/Winner (1978, 1986)
Naib Juara/Runners-Up (1930, 1990)

AUSTRALIA (1961)
Football Federation Australia
Penampilan di Piala Dunia/World Cup Apperances
4 (1974, 2006, 2010, 2014)

Peman yang tidak beraksi di Piala Dunia 2014
Argentina - Carlos Tevez, Erik Lamela
Brazil - Ronaldinho, Kaka, Robinho, Philippe Coutinho
Russia - Andrey Arshavin, Roman Pavlyuchenko
Spain - Jesus Navas, Alvaro Negredo
Colombia -Radamel Falcao
USA - Landon Danovan

6 Jun 2014
Croatia vs Australia (Salvador - Salvador, Brazil)
Brazil vs Serbia (Morumbi - Estádio Cícero Pompeu de Toledo - Sao Paulo, Brazil)
Colombia vs Jordan (Nuevo Gasómetro - Buenos Aires, Argentina)
Russia vs Morocco (Lokomotiv - Moscow, Russia)
Japan vs Zambia (Raymond James Stadium - Tampa, USA)
Costa Rica vs Republic of Ireland (PPL Park - Chester, USA)
Greece vs Bolivia (Red Bull Arena - Harrison, USA)
Mexico vs Portugal (Gillette Stadium - Foxborough, USA)
Germany vs Armenia Coface Arena - Mainz, Germany()

4 Jun 2014
Argentina 3-0 Trinidad & Tobago, 4 Jun 2014 El Salvador 1-2 Ivory Coast,
Ecuador 2-2 England, Chile 2-0 Northern Ireland, Netherlands 2-0 Wales,
Algeria 2-1 Romania, Uruguay 2-0 Slovenia, Italy 1-1 Luxembourg

3 Jun 2014
Mexico 0-1 Bosnia-Herzegovina, Greece 0-0 Nigeria, Brazil 4-0 Panama, Switzerland 2-0 Peru

2 Jun 2014
Costa Rica 1-3 Japan

1 Jun 2014
France 1-1 Paraguay, Germany 2-2 Cameroon, USA 2-1 Turkey, Honduras 2-4 Israel

31 Mei 2014
Croatia 2-1 Mali, Mexico 3-1 Ecuador, Norway 1-1 Russia, Colombia 2-2 Senegal,
Algeria 3-1 Armenia, Portugal 0-0 Greece, Italy 0-0 Republic of Ireland,
Netherlands 1-0 Ghana

30 Mei 2014
Chile 3-2 Egypt, Spain 2-0 Bolivia, Iran 1-1 Angola, Bosnia-Herzegovina 2-1 Ivory Coast, England 3-0 Peru, Uruguay 1-0 Northern Ireland, Switserland 1-0 Jamaica

28 Mei 2014 Mexico 3-0 Israel, Korea Republic 0-1 Tunisia, Nigeria 2-2 Scotland,

Kumpulan A
BRAZIL (BRA)
Coach: Luiz Felipe Scolari (BRA)

Goalkeepers:
1 Jefferson (Botafogo FR/Brazil)
12 Julio Cesar (Toronto FC/CAN)
22 Victor (Atletico Mineiro/BRA)

Defenders:
2 Daniel Alves (FC Barcelona/ESP)
3 Thiago Silva (Paris Saint-Germain/FRA)
4 David Luiz (Chelsea FC/ENG)
6 Marcelo (Real Madrid CF/ESP)
13 Dante (FC Bayern Muenchen (GER)
14 Maxwell (Paris Saint-Germain/FRA)
15 Henrique (SSC Napoli/ITA)
23 Maicon (AS Roma/ITA)

Midfielders:
5 Fernandinho (Manchester City FC/ENG)
8 Paulinho (Tottenham Hotspur FC/ENG),
11 Oscar (Chelsea FC/ENG)
16 Ramires (Chelsea FC/ENG)
17 Luiz Gustavo (VfL Wolfsburg/GER),
18 Hernanes (FC Internazionale/ITA)
19 Willian (Chelsea FC/ENG)

Forwards:
7 Hulk (FC Zenit St. Petersburg/RUS)
9 Fred (Fluminense FC/BRA)
10 Neymar (FC Barcelona/ESP)
20 Bernard (Shakhtar Donetsk/UKR)
21 Jo (Atletico Mineiro/BRA)
CAMEROON (CMR)
Coach: Volker Finke (GER)

Goalkeepers:
1 Loic Feudjou (Coton Sport FC/CMR).
16 Charles Itandje (Konyaspor/TUR)
23 Sammy Ndjock (Fetihespor/TUR)

Defenders:
2 Benoît Assou-Ekotto (Queens Park Rangers FC/ENG)
3 Nicolas Nkoulou (Olympique Marseille/FRA)
4 Cedric Djeugoue (Coton Sport FC/CMR)
5 Dany Nounkeu (Besiktas JK/TUR)
12 Henri Bedimo (Olympique Lyonnais/FRA)
14 Aurelien Chedjou (Galatasaray SK/TUR)
22 Allan Nyom (Granada CF/ESP)

Midfielders:
6 Alexandre Song (FC Barcelona/ESP)
7 Landry Nguemo (FC Girondins Bordeaux/FRA)
11 Jean Makoun (Stade-Rennais FC/FRA)
17 Stephane Mbia (Sevilla FC/ESP)
18 Enoh Eyong (Antalyaspor/TUR)
20 Edgar Sally (RC Lens/FRA)
21 Joel Matip (FC Schalke 04/GER)

Forwards:
8 Benjamin Moukandjo (AS Nancy/FRA)
9 Samuel Eto'o (Chelsea FC/ENG)
10 Vincent Aboubakar (FC Lorient/FRA)
13 Eric Choupo Moting (FSV Mainz O5/GER)
15 Pierre Webo (Fenerbahce SK/TUR)
19 Fabrice Olinga (SV Zulte-Waregem/BEL)
CROATIA (CRO)
Coach: Niko Kovac (CRO)

Goalkeepers:
1 Stipe Pletikosa (FC Rostov/RUS)
12 Oliver Zelenika (NK Lokomotiva Zagreb/CRO)
23 Danijel Subasic (AS Monaco/FRA)

Defenders:
2 Sime Vrsaljko (Genoa CFC/ITA)
3 Danijel Pranjic (Panathinaikos FC/GRE)
5 Vedran Corluka (FC Lokomotiv Moscow/RUS)
6 Dejan Lovren (Southampton FC/ENG)
11 Darijo Srna (Shakhtar Donetsk/UKR)
13 Gordon Schindelfeld (Panathinaikos FC/GRE)
21 Domagoj Vida (FC Dynamo Kyiv/UKR),

Midfielders:
4 Ivan Perisic (VfL Wolfsburg/GER)
7 Ivan Rakitic (Sevilla FC/ESP)
8 Ognjen Vukojevic (FC Dynamo Kyiv/UKR)
10 Luka Modric (Real Madrid CF/ESP)
14 Marcelo Brozovic (GNK Dinamo Zagreb)
15 Ivan Mocinic (HNK Rijeka/CRO)
19 Sammir (Getafe CF/ESP)
20 Mateo Kovacic (FC Internazionale/ITA),

Forwards:
9 Nikica Jelavic (Hull City FC/ENG),
16 Ante Rebic (ACF Fiorentina/ITA)
17 Mario Mandzukic (FC Bayern Muenchen/GER)
18 Ivica Olic (VfL Wolfsburg/GER)
22 Eduardo Da Silva (Shakhtar Donetsk/UKR),
MEXICO (MEX)
Coach: Miguel Herrera (MEX)

Goalkeepers:
1 Jose Corona (Cruz Azul FC/MEX)
12 Alfredo Talavera (Deportivo Toluca FC/MEX)
13 Guillermo Ochoa (AC Ajaccio/FRA)

Defenders:
2 Francisco Rodriguez (Club America/MEX)
3 Carlos Salcido (Tigres UANL/MEX)
4 Rafael Marquez (Club Leon/MEX)
5 Diego Reyes (FC Porto/POR)
7 Miguel Layun (Club America/MEX)
15 Hector Moreno (RCD Espanyol/ESP)
16 Miguel Ponce (Deportivo Toluca FC/MEX)
18 Andres Guardado (Bayer 04 Leverkusen/GER)
22 Paul Aguilar (Club America/MEX),

Midfielders:
6 Hector Herrera (FC Porto/POR)
8 Marco Fabian (Cruz Azul FC/MEX)
17 Isaac Brizuela (Deportivo Toluca FC/MEX)
20 Javier Aquino (Villareal CF/ESP)
21 Carlos Pena (Club Leon/MEX)
23 Jose Juan Vazquez (Club Leon/MEX)

Forwards:
9 Raul Jimenez (Club America/MEX)
10 Giovani dos Santos (Villarreal CF/ESP)
11 Alan Pulido (Tigres UANL/MEX)
14 Javier Hernandez (Manchester United/ENG)
19 Oribe Peralta (Club Santos Laguna/MEX)
Kumpulan B
AUSTRALIA (AUS)
Coach: Ange Postecoglou (AUS)

Goalkeepers:
1 Maty Ryan (Club Brugge KV/BEL)
12 Mitchell Langerak (Borussia Dortmund/GER)
18 Eugene Galekovic (Adelaide United FC/AUS)

Defenders:
2 Ivan Franjic (Brisbane Roar FC/AUS)
3 Jason Davidson (SC Heracles Almelo/NED)
6 Matthew Spiranovic (Western Sydney Wanderers FC/AUS)
8 Bailey Wright (Preston North End FC/ENG)
19 Ryan McGowan (Shandong Luneng Taishan FC/CHN)
22 Alex Wilkinson (Jeonbuk Hyundai Motors FC/KOR)

Midfielders:
5 Mark Milligan (Melbourne Victory FC/AUS)
11 Tommy Oar (FC Utrecht/NED)
13 Oliver Bozanic (FC Luzern/SUI)
14 James Troisi (Melbourne Victory FC/AUS)
15 Mile Jedinak (Crystal Palace FC/ENG)
16 James Holland (FK Austria Vienna/AUT)
17 Matthew McKay (Brisbane Roar FC/AUS)
20 Dario Vidosic (FC Sion/SUI)
21 Massimo Luongo (Swindon Town FC/ENG)
23 Mark Bresciano (Al Gharafa SC/QAT)

Forwards:
4 Tim Cahill (New York Red Bulls/USA)
7 Matthew Leckie (FSV Frankfurt 1899/GER)
9 Adam Taggart (Newcastle United Jets FC/AUS)
10 Ben Halloran (Fortuna Dusseldorf/GER)
CHILE (CHI)
Coach: Jorge Sampaoli (ARG)

Goalkeepers:
1 Claudio Bravo (Real Sociedad/ESP)
12 Cristopher Toselli (CD Universidad Catolica/CHI)
23 Johnny Herrera (Club Universidad de Chile/CHI),

Defenders:
2 Eugenio Mena (Santos FC/BRA)
3 Miiko Albornoz (Malmo FF/SWE)
4 Mauricio Isla (Juventus FC/ITA)
13 Jose Rojas (Club Universidad de Chile/CHI)
17 Gary Medel (Cardiff City FC/ENG)
18 Gonzalo Jara (Nottingham Forest FC/ENG)

Midfielders:
5 Francisco Silva (CA Osasuna/ESP)
6 Carlos Carmona (Atalanta Bergamo/ITA)
8 Arturo Vidal (Juventus FC/ITA)
10 Jorge Valdivia (Palmeiras/BRA)
15 Jean Beausejour (Wigan Athletic FC/ENG)
16 Felipe Gutierrez (FC Twente/NED)
19 Jose Pedro Fuenzalida (CSD Colo Colo/CHI)
20 Charles Aranguiz (SC Internacional/BRA)
21 Marcelo Diaz (FC Basel/SUI),

Forwards:
7 Alexis Sanchez (FC Barcelona/ESP)
9 Mauricio Pinilla (Cagliari Calcio/ITA),
11 Eduardo Vargas (Valencia CF/ESP)
14 Fabian Orellana (Celta Vigo/ESP)
22 Esteban Paredes (CSD Colo Colo/CHI)
NETHERLANDS (NED)
Coach: Louis van Gaal (NED)

Goalkeepers:
1 Jasper Cillessen (AFC Ajax/NED)
22 Michel Vorm (Swansea City FC/ENG)
23 Tim Krul (Newcastle United FC/ENG)

Defenders:
2 Ron Vlaar (Aston Villa FC/ENG)
3 Stefan de Vrij (Feyenoord Rotterdam/NED)
4 Bruno Martins Indi (Feyenoord Rotterdam/NED)
5 Daley Blind (AFC Ajax/NED)
7 Daryl Janmaat (Feyenoord Rotterdam/NED)
12 Paul Verhaegh (FC Augsburg/GER)
13 Joel Veltman (AFC Ajax/NED)
14 Terence Kongolo (Feyenoord Rotterdam/NED)

Midfielders:
6 Nigel de Jong (AC Milan/ITA)
8 Jonathan de Guzman (Swansea City FC/ENG)
10 Wesley Sneijder (Galatasaray SK/TUR)
16 Jordy Clasie (Feyenoord Rotterdam/NED)
18 Leroy Fer (Norwich City FC/ENG)
20 Georginio Wijnaldum (PSV Eindhoven/NED)

Forwards:
9 Robin van Persie (Manchester United FC/ENG)
11 Arjen Robben (FC Bayern Muenchen/GER)
15 Dirk Kuyt (Fenerbahce SK/TUR)
17 Jeremain Lens (FC Dynamo Kyiv/UKR)
19 Klaas-Jan Huntelaar (FC Schalke 04/GER)
21 Memphis Depay (PSV Eindhoven/NED)
SPAIN (ESP)
Coach: Vicente del Bosque (ESP)

Goalkeepers:
1 Iker Casillas (Real Madrid CF/ESP)
12 David de Gea (Manchester United FC/ENG)
23 Pepe Reina (SSC Napoli/ITA),

Defenders:
2 Raul Albiol (SSC Napoli/ITA)
3 Gerard Pique (FC Barcelona/ESP)
5 Juanfran Torres (Atletico Madrid/ESP)
15 Sergio Ramos (Real Madrid CF/ESP)
18 Jordi Alba (FC Barcelona/ESP)

Midfielders:
4 Javi Martinez (FC Bayern Muenchen/GER)
6 Andres Iniesta (FC Barcelona/ESP)
8 Xavi Hernandez (FC Barcelona/ESP)
10 Cesc Fabregas (FC Barcelona/ESP)
14 Xabi Alonso (Real Madrid CF/ESP)
16 Sergio Busquets (FC Barcelona/ESP)
17 Koke Resurreccion (Atletico Madrid/ESP)
20 Santi Cazorla (Arsenal FC/ENG)
21 David Silva (Manchester City FC/ENG)
22 Cesar Azpilicueta (Chelsea FC/ ENG)

Forwards:
7 David Villa (Atletico Madrid/ESP)
9 Fernando Torres (Chelsea FC/ENG)
11 Pedro Rodriguez (FC Barcelona/ESP)
13 Juan Mata (Manchester United FC/ENG)
19 Diego Costa (Atletico Madrid/ESP)
Kumpulan C
COLOMBIA (COL)
Coach: José Pékerman (ARG)

Goalkeepers:
1 David Ospina (OGC Nice/FRA)
12 Camilo Vargas (Independiente Santa Fe/COL)
22 Faryd Mondragon (Deportivo Cali/COL)

Defenders:
2 Cristian Zapata (AC Milan/ITA)
3 Mario Alberto Yepes (Atalanta Bergamo/ITA)
4 Santiago Arias (PSV Eindhoven/NED)
7 Pablo Armero (West Ham United FC/ENG)
16 Eder Alvarez Balanta (CA River Plate/ARG)
18 Juan Camilo Zuniga (SSC Napoli/ITA)
23 Carlos Valdes (CA San Lorenzo de Almagro/ARG).

Midfielders:
5 Aldo Leao Ramirez (CA Monarcas Morelia/MEX)
6 Carlos Sanchez (Elche/ESP)
8 Abel Aguilar (Toulouse FC/FRA)
10 James Rodriguez (AS Monaco/FRA)
11 Juan Cuadrado (ACF Fiorentina/ITA)
13 Freddy Guarin (FC Internazionale/ITA)
15 Alexander Mejia (Atletico Nacional/COL)
20 Juan Quintero (FC Porto/POR)

Forwards:
9 Teofilo Gutierrez (CA River Plate/ARG)
14 Victor Ibarbo (Cagliari Calcio/ITA)
17 Carlos Bacca (Sevilla FC/ESP)
19 Adrian Ramos (Herta BSC/GER)
21 Jackson Martinez (FC Porto/POR)
GREECE (GRE)
Coach: Fernando Santos (POR)

Goalkeepers:
1 Orestis Karnezis (Granada CF/ESP)
12 Panagiotis Glykos (PAOK FC/GRE)
13 Stefanos Kapino (Panathinaikos FC/GRE)

Defenders:
3 Giorgos Tzavellas (PAOK FC/GRE)
4 Kostantinos Manolas (Olympiakos Piraeus FC/GRE)
5 Vangelis Moras (Hellas Verona FC/ITA)
11 Loukas Vyntra (Levante UD/ESP)
15 Vasilis Torosidis (Roma/ITA)
19 Sokratis Papastathopoulos (Borussia Dortmund/GER)
20 Jose Holebas (Olympiakos Piraeus FC/GRE),

Midfielders:
2 Ioannis Maniatis (Olympiacos Piraeus FC/GRE)
6 Alexandros Tziolis (Kayserispor/TUR),
8 Panagiotis Kone (Bologna FC/ITA)
10 Giorgos Karagounis (Fulham FC/ENG)
16 Lazaros Christodoulopoulos (Bologna FC/ITA)
21 Kostantinos Katsouranis (PAOK FC/GRE)
22 Andreas Samaris (Olympiakos Piraeus FC/GRE)
23 Panagiotis Tachtsidis (Torino FC/ITA)

Forwards:
7 Giorgos Samaras (Celtic FC/SCO)
9 Kostantinos Mitroglou (Fulham FC/ENG)
14 Dimitris Salpingidis (PAOK FC/GRE)
17 Fanis Gekas (Konyaspor/TUR)
18 Giannis Fetfatzidis (Genoa CFC/ITA)
IVORY COAST (CIV)
Coach: Sabri Lamouchi (FRA)

Goalkeepers:
1 Boubacar Barry (KSC Lokeren/BEL),
16 Sylvain Gbohouo (Sewe Sport/CIV),
23 Sayouba Mande (Stabaek IF/NOR)

Defenders:
2 Ousmane Viera Diarrassouba (Caykur Rizespor/TUR)
3 Arthur Boka (VfB Stuttgart/GER)
4 Kolo Toure (Liverpool FC/ENG)
5 Didier Zokora (Trabzonspor/TUR)
7 Jean-Daniel Akpa Akpro (Toulouse FC/FRA)
17 Serge Aurier (Toulouse FC/FRA)
18 Constant Djakpa (Eintracht Frankfurt/GER)
22 Souleyman Bamba (Trabzonspor/TUR)

Midfielders:
6 Mathis Bolly (Fortuna Dusseldorf/GER)
9 Cheick Ismael Tiote (Newcastle United FC/ENG)
13 Didier Ya Konan (Hannover 96/GER)
14 Ismael Diomande (AS St Etienne/FRA)
15 Max Gradel (AS St Etienne/FRA)
19 Yaya Toure (Manchester City FC/ENG)
20 Geoffroy Serey Die (FC Basel/SUI)

Forwards:
8 Salomon Kalou (Lille OSC/FRA)
10 Gervinho (AS Roma/ITA)
11 Didier Drogba (Galatasaray SK/TUR)
12 Wilfried Bony (Swansea City AFC/WAL),
21 Giovanni Sio (FC Basel/SUI)
JAPAN (JPN)
Coach: Alberto Zaccheroni (ITA)

Goalkeepers:
1 Eiji Kawashima (Standard Liege/BEL)
12 Shusaku Nishikawa (Urawa Red Diamonds/JPN)
23 Shuichi Gonda (FC Tokyo/JPN)

Defenders:
2 Atsuto Uchida (FC Schalke 04/GER)
3 Gotoku Sakai (VfB Stuttgart/GER)
5 Yuto Nagatomo (FC Internazionale/ITA)
6 Masato Morishige (FC Tokyo/JPN)
15 Yasuyuki Konno (Gamba Osaka/JPN)
19 Masahiko Inoha (Jubilo Iwata/JPN)
21 Hiroki Sakai (Hannover 96/GER)
22 Maya Yoshida (Southampton FC/ENG),

Midfielders:
7 Yasuhito Endo (Gamba Osaka/JPN)
14 Toshihiro Aoyama (Sanfrecce Hiroshima/JPN)
16 Hotaru Yamaguchi (Cerezo Osaka/JPN)
17 Makoto Hasebe (1. FC Nuremberg/GER)

Forwards:
4 Keisuke Honda (AC Milan/ITA)
8 Hiroshi Kiyotake (1.FC Nuremberg/GER)
9 Shinji Okazaki (FSV Mainz 05/GER)
10 Shinji Kagawa (Manchester United FC/ENG)
11 Yoichiro Kakitani (Cerezo Osaka/JPN)
13 Yoshito Okubo (Kawasaki Frontale/JPN)
18 Yuya Osako (TSV 1860 Muenchen/GER)
20 Manabu Saito (Yokohama F-Marinos/JPN)
Kumpulan D
COSTA RICA (CRC)
Coach: Jorge Luis Pinto (COL)

Goalkeepers:
1 Keylor Navas (Levante UD/ESP)
18 Patrick Pemberton (LD Alajuelense/CRC)
23 Daniel Cambronero (CS Herediano/CRC)

Defenders:
2 Jhonny Acosta (LD Alajuelense/CRC)
3 Giancarlo González (Columbus Crew/USA)
4 Michael Umaña (Deportivo Saprissa/CRC)
6 Óscar Duarte (Club Brugge KV/BEL)
8 Heiner Mora (Deportivo Saprissa/CRC)
12 Waylon Francis (Columbus Crew/USA)
15 Junior Díaz (FSV Mainz 05/GER)
16 Cristian Gamboa (Rosenborg BK/NOR)
19 Roy Miller (New York Red Bull/USA)

Midfielders:
5 Celso Borges (AIK Solna/SWE)
7 Christian Bolaños (FC Kobenhavn/DEN)
11 Michael Barrantes (Aalesund FK/NOR)
13 Óscar Esteban Granados (CS Herediano/CRC)
17 Yeltsin Tejeda (Deportivo Saprissa/CRC)
20 Diego Calvo (Valerenga IF/NOR)
22 José Miguel Cubero (CS Herediano/CRC)

Forwards:
9 Joel Campbell (Olympiacos Piraeus/GRE)
10 Bryan Ruiz (PSV Eindhoven/NED)
14 Randall “Chiqui” Brenes (CSD Cartaginés/CRC)
21 Marco Ureña (Kuban Krasnodar/RUS)
ENGLAND (ENG)
Coach: Roy Hodgson (ENG)

Goalkeepers:
1 Joe Hart (Manchester City FC/ENG)
13 Ben Foster (West Bromwich Albion FC/ENG)
22 Fraser Forster (Celtic FC/SCO)

Defenders:
2 Glen Johnson (Liverpool FC/ENG)
3 Leighton Baines (Everton FC/ENG)
5 Gary Cahill (Chelsea FC/ENG)
6 Phil Jagielka (Everton FC/ENG)
12 Chris Smalling (Manchester United FC/ENG)
16 Phil Jones (Manchester United FC/ENG)
23 Luke Shaw (Southampton FC/ENG)

Midfielders:
4 Steven Gerrard (Liverpool FC/ENG)
7 Jack Wilshere (Arsenal FC/ENG)
8 Frank Lampard (Chelsea FC/ENG)
14 Jordan Henderson (Liverpool FC/ENG)
15 Alex Oxlade-Chamberlain (Arsenal FC/ENG)
17 James Milner (Manchester City FC/ENG)
19 Raheem Sterling (Liverpool FC/ENG)
20 Adam Lallana (Southampton FC/ENG)
21 Ross Barkley (Everton FC/ENG)

Forwards:
9 Daniel Sturridge (Liverpool FC/ENG)
10 Wayne Rooney (Manchester United FC/ENG)
11 Danny Welbeck (Manchester United FC/ENG)
18 Rickie Lambert (Southampton FC/ENG)
ITALY (ITA)
Coach: Cesare Prandelli (ITA)

Goalkeepers:
1 Gianluigi Buffon (Juventus FC/ITA)
12 Salvatore Sirigu (Paris Saint-Germain FC/FRA)
13 Mattia Perin (Genoa CFC/ITA)

Defenders:
2 Mattia De Sciglio (AC Milan/ITA)
3 Giorgio Chiellini (Juventus FC/ITA)
4 Matteo Darmian (Torino FC/ITA)
7 Ignazio Abate (AC Milan/ITA)
15 Andrea Barzagli (Juventus FC/ITA)
19 Leonardo Bonucci (Juventus FC/ITA)
20 Gabriel Paletta (Parma FC/ITA)

Midfielders:
5 Thiago Motta (Paris Saint-Germain FC/FRA)
6 Antonio Candreva (SS Lazio/ITA)
8 Claudio Marchisio (Juventus FC/ITA)
14 Alberto Aquilani (ACF Fiorentina/ITA)
16 Daniele De Rossi (AS Roma/ITA)
18 Marco Parolo (Parma FC/ITA)
21 Andrea Pirlo (Juventus FC/ITA)
23 Marco Verratti (Paris Saint-Germain FC/FRA)

Forwards:
9 Mario Balotelli (AC Milan/ITA)
10 Antonio Cassano (Parma FC/ITA)
11 Alessio Cerci (Torino FC/ITA)
17 Ciro Immobile (Torino FC/ITA)
22 Lorenzo Insigne (SSC Napoli/ITA)
URUGUAY (URU)
Coach: Oscar Tabarez (URU)

Goalkeepers:
1 Fernando Muslera (Galatasaray SK/TUR)
12 Rodrigo Munoz (Club Libertad/PAR)
23 Martin Silva (CR Vasco da Gama/BRA)

Defenders:
2 Diego Lugano (West Bromwich Albion FC/ENG)
3 Diego Godin (Atletico Madrid/ESP)
4 Jorge Fucile (FC Porto/POR)
13 Jose Maria Gimenez (Atletico Madrid/ESP)
16 Maximiliano Pereira (SL Benfica/POR)
19 Sebastian Coates (Club Nacional de Football/URU)
22 Martin Caceres (Juventus FC/ITA)

Midfielders:
5 Walter Gargano (Parma FC/ITA)
6 Alvaro Pereira (Sao Paulo FC/BRA)
7 Cristian Rodriguez (Atletico Madrid/ESP)
14 Nicolas Lodeiro (Botafogo FR/BRA)
15 Diego Perez (Bologna FC/ITA)
17 Egidio Arevalo Rios (CA Monarcas Morelia/MEX)
18 Gaston Ramirez (Southampton FC/ENG)
20 Alvaro Gonzalez (SS Lazio/ITA)

Forwards:
8 Abel Hernandez (US Citta di Palermo/ITA)
9 Luis Suarez (Liverpool FC/ENG)
10 Diego Forlan (Cerezo Osaka/JPN)
11 Christian Stuani (RCD Espanyol/ESP)
21 Edinson Cavani (Paris Saint-Germain FC/FRA)
Kumpulan E
ECUADOR (ECU)
Coach: Reinaldo Ruena (COL)

Goalkeepers:
1 Maximo Banguera (Barcelona SC/ECU)
12 Adrian Bone (CD El Nacional/ECU)
22 Alexander Dominguez (LDU Quito/ECU)

Defenders:
2 Jorge Guagua (CS Emelec/ECU)
3 Frickson Erazo (CR Flamengo/BRA)
4 Juan Carlos Paredes (Barcelona SC/ECU)
18 Oscar Bagui (CS Emelec/ECU)
21 Gabriel Achilier (CS Emelec/ECU)

Midfielders:
5 Alex Renato Ibarra (Vitesse Arnhem/NED)
6 Christian Noboa (FC Dynamo Moscow/RUS)
7 Jefferson Montero (CA Monarcas Morelia/MEX)
8 Edison Mendez (Independiente Santa Fe/COL)
10 Walter Ayovi (CF Pachuca/MEX)
14 Segundo Castillo (Al Hilal FC/KSA)
15 Michael Arroyo (Atlante FC/MEX)
16 Antonio Valencia (Manchester United FC/ENG)
19 Luis Fernando Saritama (Barcelona SC/ECU)
20 Fidel Martinez (Club Tijuana/MEX)
23 Carlos Gruezo (VfB Stuttgart/GER)

Forwards:
9 Joao Rojas (Cruz Azul FC/MEX)
11 Felipe Caicedo (Al Jazira SCC/UAE)
13 Enner Valencia (CF Pachuca/MEX)
17 Jaime Ayovi (Club Tijuana/MEX)
FRANCE (FRA)
Coach: Didier Deschamps (FRA)

Goalkeepers:
1 Hugo Lloris (Tottenham Hotspur FC/ENG)
16 Stephane Ruffier (AS Saint-Etienne/FRA)
23 Mickaël Landreau (SC Bastia/FRA)

Defenders:
2 Mathieu Debuchy (Newcastle United FC/ENG)
3 Patrice Evra (Manchester United FC/ENG)
4 Raphaël Varane (Real Madrid CF/ESP)
5 Mamadou Sakho (Liverpool FC/ENG)
13 Eliaquim Mangala (FC Porto/POR)
15 Bacary Sagna (Arsenal FC/ENG)
17 Lucas Digne (Paris Saint-Germain FC/FRA)
21 Laurent Koscielny (Arsenal FC/ENG)

Midfielders:
6 Yohan Cabaye (Paris Saint-Germain FC/FRA)
8 Mathieu Valbuena (Olympique de Marseille/FRA)
12 Rio Mavuba (LOSC Lille/FRA)
14 Blaise Matuidi (Paris Saint-Germain FC/FRA)
18 Moussa Sissoko (Newcastle United FC/ENG)
19 Paul Pogba (Juventus FC/ITA)
20 Morgan Schneiderlin (Southampton FC/ENG))

Forwards:
7 Rémy Cabella (Montpellier HSC/FRA)
9 Olivier Giroud (Arsenal FC/ENG)
10 Karim Benzema (Real Madrid CF/ESP)
11 Antoine Griezmann Real Sociedad de Fútbol SAD/ESP)
20 Loïc Rémy (Newcastle FC/ENG)
HONDURAS (HON)
Coach Luis Fernando Suarez (COL)

Goalkeepers:
1 Luis Lopez (Real CD Espana/HON)
18 Noel Valladares (CD Olimpia/HON)
22 Donis Escober (CD Olimpia/HON)

Defenders:
2 Osman Chavez (Quingdao Jonoon FC/CHN)
3 Maynor Figueroa (Hull City FC/ENG)
4 Juan Pablo Montes (CD Motagua/HON)
5 Victor Bernardez (San Jose Earthquake/USA)
6 Juan Carlos Garcia (Wigan Athletic FC/ENG)
21 Brayan Beckeles (CD Olimpia/HON)

Midfielders:
7 Emilio Izaguirre (Celtic FC/SCO)
8 Wilson Palacios (Stoke City FC/ENG)
9 Jerry Palacios (LD Alajuelense/CRC)
10 Mario Martinez (Real CD Espana/HON)
12 Edder Dolgado (Real CD Espana/HON)
14 Oscar Boniek Garcia (Houston Dynamo/USA)
15 Roger Espinoza (Wigan Athletic FC/ENG)
17 Andy Najar (RSC Anderlecht/BEL)
19 Luis Garrido (CD Olimpia/HON)
20 Jorge Claros (CD Motagua/HON)
23 Marvin Chavez (Colorado Rapids/USA)

Forwards:
11 Jerry Bengtson (New England Revolution/USA)
13 Carlo Costly (Real CD Espana/HON)
16 Rony Martinez (CD Real Sociedad/ESP)
SWITZERLAND (SUI)
Coach: Ottmar Hitzfel (GER)

Goalkeepers:
1 Diego Benaglio (VfL Wolfsburg/GER)
12 Yann Sommer (FC Basel/SUI)
21 Roman Buerki (Grasshopper Club Zurich/SUI)

Defenders:
2 Stephan Lichtsteiner (Juventus FC/ITA)
3 Reto Ziegler (US Sassuolo Calcio/ITA)
4 Philippe Senderos (Valencia CF/ESP)
5 Steve von Bergen (BSC Young Boys/SUI)
6 Michael Lang (Grasshopper Club Zürich/SUI)
13 Ricardo Rodriguez (VfL Wolfsburg/GER)
20 Johan Djourou (Hamburger SV/GER)
22 Fabian Schaer (FC Basel/SUI)

Midfielders:
7 Tranquillo Barnetta (Eintracht Frankfurt/GER)
8 Goekhan Inler (SSC Napoli/ITA)
11 Valon Behrami (SSC Napoli/ITA)
14 Valentin Stocker (FC Basel/SUI)
15 Blerim Dzemaili (SSC Napoli/ITA)
16 Gelson Fernandes (SC Freiburg/GER)
23 Xherdan Shaqiri (FC Bayern München/GER)

Forwards:
9 Haris Seferovic (Real Sociedad/ESP)
10 Granit Xhaka (Borussia Moenchengladbach/GER)
17 Mario Gavranovic (FC Zurich/SUI)
18 Admir Mehmedi (SC Freiburg/GER)
19 Josip Drmic (1. FC Nürnberg/GER)
Kumpulan F
ARGENTINA (ARG)
Coach: Alejandro Sabella (ARG)

Goalkeepers:
1 Sergio Romero (AS Monaco FC/FRA)
12 Agustin Orion (CA Boca Juniors/ARG)
21 Mariano Andujar (Calcio Catania/ITA)

Defenders:
2 Ezequiel Garay (SL Benfica/POR)
3 Hugo Campagnaro (FC Internazionale/ITA)
4 Pablo Zabaleta (Manchester City FC/ENG)
15 Martin Demichelis (Manchester City FC/ENG)
16 Marcos Rojo (Sporting Lisbon/POR)
17 Federico Fernandez (SSC Napoli/ITA)
Jose Basanta (Monterrey/MEX)

Midfielders:
5 Fernando Gago (CA Boca Juniors/ARG)
6 Lucas Biglia (SS Lazio/ITA)
7 Angel Di Maria (Real Madrid CF/ESP)
8 Enzo Perez (SL Benfica/POR)
11 Maxi Rodriguez (CA Newell’s Old Boys/ARG)
13 Augusto Fernandez (Celta de Vigo/ESP)
14 Javier Mascherano (FC Barcelona/ESP)
19 Ricardo Alvarez (FC Internazionale/ITA),

Forwards:
9 Gonzalo Higuain (SSC Napoli/ITA)
10 Lionel Messi (FC Barcelona/ESP)
18 Rodrigo Palacio (FC Internazionale/ITA)
20 Sergio Aguero (Manchester City FC/ENG)
22 Ezequiel Lavezzi (Paris Saint-Germain FC/FRA)
BOSNIA-HERZEGOVINA (BIH)
Coach: Safet Sušić (BIH)

Goalkeepers:
1 Asmir Begovic (Stoke City/ENG)
12 Jasmin Fejzic (VFR Aalen/GER)
22 Asmir Avdukic (Borac Banja Luka/BIH)

Defenders:
3 Ermin Bicakcic (Eintracht Braunschweig/GER)
4 Emir Spahic (Bayer Leverkusen/GER)
5 Sead Kolasinac (Schalke 04/GER)
6 Ognjen Vranjes (Elazigspor/TUR)
15 Toni Sunjic (Zarya Lugansk/UKR)

Midfielders:
2 Avdija Vrsajevic (Hajduk Split/CRO)
7 Muhamed Besic (Ferencvaros/HUN)
8 Miralem Pjanic (AS Roma/ITA)
10 Zvjezdan Misimovic (Guizhou Renhe/CHN)
13 Mensur Mujdza (Freiburg/GER)
14 Tino Sven Susic (Hajduk Split/CRO)
16 Senad Lulic (Lazio/ITA)
17 Senijad Ibricic (Erciyesspor/TUR)
18 Haris Medunjanin (Gaziantepspor/TUR)
20 Izet Hajrovic (Galatasaray/TUR)
21 Anel Hadzic (Sturm Graz/AUT)
23 Sejad Salihovic (Hoffenheim/GER)

Forwards:
9 Vedad Ibisevic (VfB Stuttgart/GER)
11 Edin Dzeko (Manchester City/ENG)
19 Edin Visca (Istanbul BB/ITA)
IRAN (IRN)
Coach: Carlos Queiroz (POR)

Goalkeepers:
1 Rahman Ahmadi (Sepahan Isfahan/IRN)
12 Alireza Haqiqi (Sporting da Covilha/POR)
22 Daniel Davari (Eintracht Braunschweig/GER)

Defenders:
4 Jalal Hosseini (Persepolis/IRN)
5 Amir Hossein Sadeqi (Esteghlal/IRN)
13 Hossein Mahini (Persepolis/IRN)
15 Pejman Montazeri (Umm Salal SC/QAT)
17 Ahmad Alenemeh (Naft Tehran/IRN)
20 Steven Beitashour (Vancouver Whitecaps FC/CAN)
23 Mehrdad Pouladi (Persepolis/IRN)

Midfielders:
3 Ehsan Hajsafi (Sepahan Isfahan/IRN)
6 Javad Nekounam (Kuwait SC/KUW)
8 Reza Haghighi (Persepolis/IRN)
11 Ghasem Hadadifar (Zob Ahan Isfahan/IRN)
14 Andranik Teymourian (Esteghlal/IRN)
18 Bakhtiar Rahmani (Foolad/IRN)
19 Hashem Beykzadeh (Esteghlal/IRN)

Forwards:
2 Khosrow Heidari (Esteghlal/IRN)
7 Masoud Shojaei (UD Las Palmas/ESP)
9 Alireza Jahanbakhsh (NEC/NED)
10 Karim Ansarifard (Tractor Sazi)
16 Reza Ghoochannejhad (Charlton Athletic/ENG)
21 Ashkan Dejagah (Fulham/ENG)
NIGERIA (NGA)
Coach: Stephen Keshi (NGA)

Goalkeepers:
1 Vincent Enyeama (Lille/FRA)
16 Austin Ejide (Hapoel Be'er Sheva/ISR)
21 Chigozie Agbim (Gombe United/NGA)

Defenders:
2 Joseph Yobo (Norwich City/ENG)
5 Efe Ambrose (Celtic/SCO)
6 Azubuike Egwuekwe (Warri Wolves/NGA)
12 Kunle Ebenezer Odunlami (Sunshine Stars/NGA)
13 Juwon Oshaniwa (Ashdod/ISR)
14 Godfrey Oboabona (Rizespor/TUR)
22 Kenneth Omeruo (Middlesbrough/ENG)

Midfielders:
3 Ejike Uzoenyi (Enugu Rangers/NGA)
4 Reuben Gabriel (Waasland-Beveren/BEL)
10 John Mikel Obi (Chelsea/ENG)
15 Ramon Azeez (Almeria/ESP)
17 Ogenyi Onazi (Lazio/ITA)

Forwards:
7 Ahmed Musa (CSKA Moscow/RUS)
8 Peter Odemwingie (Stoke/ENG)
9 Emmanuel Emenike (Fenerbahce/TUR)
11 Victor Moses (Chelsea/ENG)
18 Michael Babatunde (Volyn Lutsk/UKR)
19 Uche Nwofor (Heerenveen/NED)
20 Michael Uchebo (Cercle Brugge/BEL)
23 Shola Ameobi (Newcastle/ENG)
Kumpulan G
GHANA (GHA)
Coach: Kwesi Appiah

Goalkeepers: Fatau Dauda (Orlando Pirates/RSA), Adam Kwarasey (Stromsgodset/NOR), Stephen Adams (Aduana Stars/GHA)

Defenders: Samuel Inkoom (Platanias/GRE), Daniel Opare (Standard Liege/BEL), Harrison Afful (Esperance/TUN), John Boye (Rennes/FRA), Jonathan Mensah (Evian/FRA), Rashid Sumalia (Mamelodi Sundowns/RSA)

Midfielders: Michael Essien (AC Milan/ITA), Sulley Muntari (AC Milan/ITA), Rabiu Mohammed (Kuban Krasnodar/RUS), Kwadwo Asamoah (Juventus/ITA), Emmanuel Agyemang-Badu (Udinese/ITA), Afriyie Acquah (Parma/ITA), Christian Atsu (Vitesse Arnhem/NED), Albert Adomah (Middlesbrough/ENG), Andre Ayew (Marseille/FRA), Mubarak Wakaso (Rubin Kazan/RUS)

Forwards: Asamoah Gyan (Al Ain/UAE), Kevin-Prince Boateng (Schalke/GER), Abdul Majeed Waris (Valenciennes/FRA), Jordan Ayew (Sochaux/FRA).
GERMANY (GER)
Head Coach: Joachim Löw

Goalkeepers: Manuel Neuer (Bayern Munich/GER), Roman Weidenfeller (Borussia Dortmund/GER), Ron-Robert Zieler (Hanover 96/GER).

Defenders: Jerome Boateng (Bayern Munich/GER), Kevin Grosskreutz (Borussia Dortmund/GER), Erik Durm (Borussia Dortmund/GER), Benedikt Hoewedes (Schalke 04/GER), Mats Hummels (Borussia Dortmund/GER), Per Mertesacker (Arsenal/ENG), Philipp Lahm (Bayern Munich/GER).

Midfielders: Julian Draxler (Schalke 04/GER), Matthias Ginter (Freiburg/GER), Mario Goetze (Bayern Munich/GER), Christoph Kramer (Borussia Moenchengladbach/GER), Sami Khedira (Real Madrid/ESP), Toni Kroos (Bayern Munich/GER), Mesut Ozil (Arsenal/ENG), Marco Reus (Borussia Dortmund/GER), Andre Schuerrle (Chelsea/ENG), Bastian Schweinsteiger (Bayern Munich/GER).

Forwards: Miroslav Klose (Lazio/ITA), Thomas Mueller (Bayern Munich/ENG), Lukas Podolski (Arsenal/ENG)
PORTUGAL (POR)
Coach: Paulo Bento

Goalkeepers: Beto (Sevilla FC/ESP), Rui Patrício (Sporting Clube de Portugal/POR), Eduardo (SC Braga/POR).

Defenders: André Almeida (SL Benfica/POR), Bruno Alves (Fenerbahçe SK/TUR), Fábio Coentrão (Real Madrid CF/ESP), Pepe (Real Madrid CF/ESP), João Pereira (Valencia CF/ESP), Ricardo Costa (Valencia CF/ESP), Neto (FC Zenith St-Petersburg-RUS).

Midfielders: João Moutinho (AS Monaco FC/FRE), Miguel Veloso (FC Dynamo Kyiv/UKR), Raúl Meireles (Fenerbahçe SK/TUR), Rúben Amorim (SL Benfica/POR), William Carvalho (Sporting Clube de Portugal/POR), Rafa (SC Braga/POR).

Forwards: Cristiano Ronaldo (Real Madrid CF/ESP), Éder (SC Braga/POR), Hélder Postiga (SS Lazio/ITA), Hugo Almeida (Beşiktaş JK/TUR), Nani (Manchester United FC/ENG), Silvestre Varela (FC Porto/POR), Vieirinha (VfL Wolfsburg/GER).
USA (USA)
Coach: Jurgen Klinsmann

Goalkeepers: Brad Guzan (Aston Villa/ENG), Tim Howard (Everton/ENG), Nick Rimando (Real Salt Lake/USA).

Defenders: DaMarcus Beasley (Puebla/MEX), Matt Besler (Sporting Kansas City/USA), John Brooks (Hertha Berlin/GER), Geoff Cameron (Stoke City/ENG), Timmy Chandler (Nurnberg/GER), Omar Gonzalez (LA Galaxy/USA), Fabian Johnson (Borussia Mönchengladbach/GER), DeAndre Yedlin (Seattle Sounders FC/USA).

Midfielders: Kyle Beckerman (Real Salt Lake/USA), Alejandro Bedoya (Nantes/FRA), Michael Bradley (Toronto FC/CAN), Brad Davis (Houston Dynamo/USA), Mix Diskerud (Rosenborg/NOR), Julian Green (Bayern Munich/GER), Jermaine Jones (Besiktas/TUR), Graham Zusi (Sporting Kansas City/USA).

Forwards: Jozy Altidore (Sunderland/ENG), Clint Dempsey (Seattle Sounders FC/USA), Aron Johannsson (AZ Alkmaar/NED), Chris Wondolowski (San Jose Earthquakes/USA).
Kumpulan H
ALGERIA (ALG)
Coach: Vahid Halilhodzic

Goalkeepers: Rais M'bolhi (CSKA Sofia/BUL), Cedric Si Mohamed (CS Constantine/ALG), Mohamed Lamine Zemmamouche (USM Alger/ALG).

Defenders: Essaid Belkalem (Watford/ENG), Madjid Bougherra (Lekhwiya/QAT), Liassine Cadamuro Bentaiba (Mallorca/ESP), Faouzi Ghoulam (Napoli/ITA), Rafik Halliche (Academica Coimbra/POR), Aissa Mandi (Stade Reims/FRA), Carl Medjani (Valenciennes/FRA), Djamel Mesbah (Livorno/ITA).

Midfielders: Nabil Bentaleb (Tottenham Hotspur/ENG), Yacine Brahimi (Granada/ESP), Medhi Lacen (Getafe/ESP), Mehdi Mostefa (Ajaccio/FRA), Saphir Taider (Inter Milan/ITA), Hassan Yebda (Udinese/ITA).

Forwards: Abdelmoumen Djabou (Club Africain/TUN), Sofiane Feghouli (Valencia/ESP), Nabil Ghilas (Porto/POR), Riyad Mahrez (Leicester City/ENG), Islam Slimani (Sporting Lisbon/POR), Hilal Soudani (Dinamo Zagreb/CRO).
BELGIUM (BEL)
Head Coach: Marc Wilmots

Goalkeepers: Thibaut Courtois (Atletico Madrid/ESP), Simon Mignolet (Liverpool/ENG), Sammy Bossut (Zulte-Waregem/BEL).

Defenders: Toby Alderweireld (Atletico Madrid/ESP), Laurent Ciman (Standard Liege/BEL), Nicolas Lombaerts (Zenit St Petersburg/RUS), Vincent Kompany (Manchester City/ENG), Daniel Van Buyten (Bayern Munich/GER), Anthony Vanden Borre (Anderlecht/BEL), Thomas Vermaelen (Arsenal/ENG), Jan Vertonghen (Tottenham Hotspur/ENG).

Midfielders: Nacer Chadli (Tottenham Hotspur/ENG), Mousa Dembele (Tottenham Hotspur/ENG), Steven Defour (Porto/POR), Kevin De Bruyne (Wolfsburg/GER), Marouane Fellaini (Manchester United/ENG), Axel Witsel (Zenit St Petersburg/RUS).

Forwards: Romelu Lukaku (Everton/ENG), Divock Origi (Lille/FRA), Eden Hazard (Chelsea/ENG), Kevin Mirallas (Everton/ENG), Dries Mertens (Napoli/ITA), Adnan Januzaj (Manchester United/ENG)..
RUSSIA (RUS)
Coach: Fabio Capello

Goalkeepers: Igor Akinfeev (CSKA Moscow/RUS), Yury Lodygin (Zenit St Petersburg/RUS), Sergey Ryzhikov (Rubin Kazan/RUS).

Defenders: Vasili Berezutskiy (CSKA Moscow/RUS), Vladimir Granat (Dynamo Moscow/RUS), Andrey Eshchenko (Anzhi Makhachkala/RUS), Sergey Ignashevich (CSKA Moscow/RUS), Alexey Kozlov (Dynamo Moscow/RUS), Dmitry Kombarov (Spartak Moscow/RUS), Andrey Semenov (Terek Grozny/RUS), Georgi Schennikov (CSKA Moscow/RUS).

Midfielders: Denis Glushakov (Spartak Moscow/RUS), Igor Denisov (Dynamo Moscow/RUS), Alan Dzagoev (CSKA Moscow/RUS), Yury Zhirkov (Dynamo Moscow/RUS), Alexey Ionov (Dynamo Moscow/RUS), Alexander Samedov (Lokomotiv Moscow/RUS), Victor Faizulin (Zenit St Petersburg/RUS), Oleg Shatov (Zenit St Petersburg/RUS), Roman Shirokov (Krasnodar/RUS).

Forwards: Maxim Kanunnikov (Amkar Perm/RUS), Alexander Kerzhakov (Zenit St Petersburg/RUS), Alexander Kokorin (Dynamo Moscow/RUS).
SOUTH KOREA (KOR)
Coach Hong Myung-bo

Goalkeepers: Jung Sung-ryong (Suwon Bluewings/KOR), Kim Seung-gyu (Ulsan Hyundai/KOR), Lee Bum-young (Busan IPark/KOR)

Defenders: Kim Young-gwon (Guangzhou Evergrande/CHN), Yoon Suk-young (QPR/ENG), Hwang Seok-ho (Hiroshima Sanfrecce/JPN), Hong Jeong-ho (Augsburg/GER) Kwak Tae-hwi (Al Hilal/KSA), Lee Yong (Ulsan Hyundai/KOR), Kim Chang-su (Kashiwa Reysol/JPN), Park Joo-ho (Mainz/GER)

Midfielders: Ki Sung-yueng (Sunderland/ENG), Ha Dae-sung (Beijing Guoan/CHN), Han Kook-young (Kashiwa Reysol/JPN), Park Jong-woo (Guangzhou R&F/CHN), Kim Bo-kyung (Cardiff City/ENG), Lee Chung-yong (Bolton Wanderers/ENG), Ji Dong-won (Augsburg/GER), Son Heung-min (Bayer Leverkusen/GER)

Forwards: Koo Ja-cheol (FSV Mainz 05/GER), Lee Keun-ho (Sangju Sangmu/KOR), Park Chu-young (Watford/ENG), Kim Shin-wook (Ulsan Hyundai/KOR)

5.12 Stadium Piala Dunia 2010
NamaBandarayaKapasiti
Estadio MineiraoBelo Horizonte57,483
Estadio Nacional Mane GarrinchaBrasilia68,009
Arena PantanalCuiaba42,968
Arena da BaixadaCuritiba41,456
Estadio CastelaoFortaleza64,846
Arena AmazoniaManaus42,374
Estadio das DunasNatal42,086
Estadio Beira-RioPorto Alegre48,849
Arena PernambucoRecife44,248
Estadio do MaracanaRio De Janeiro76,804
Arena Fonte NovaSalvador48,747
Arena de Sao PauloSao Paulo65,807

Tiada ulasan: